Nie ma kraju na całym świecie, na którym pandemia Covid-19 nie odcisnęłaby piętna. Jest wiele, jak Indie czy Stany Zjednoczone, które ucierpiały bardzo mocno. Ale niektórym miejscom udało się dość dobrze przetrwać ten trudny czas, np. pod względem ekonomicznym. Jednak aby to mogło się udać, gospodarka danego kraju musiała być silna już wcześniej. Ogólna kondycja poszczególnych państw jest bardzo istotna teraz, ponieważ powoli zbliżamy się do końca kryzysu zdrowotnego związanego z koronawirusem. Tak z pewnością jest, ponieważ szczepionki na masową skalę stosuje coraz większa liczba krajów. Najwyższy więc czas, abyśmy zaczęli przygotowywać się do funkcjonowania w nowym świecie, który wyłoni się po opanowaniu pandemii.
Stabilność w połączeniu z ogromną kreatywnością to bez wątpienia podwaliny przyszłego sukcesu. Istnieje kraj, który zdecydowanie wyróżnia się pod tym względem, będąc odpowiednim miejscem do inwestowania w świecie po pandemii. To miejsce to niewątpliwie Polska, ziemia obiecana dla inwestorów. W badaniu CEOWORLD Magazine uznano ją za trzeci kraj na świecie do inwestowania bądź prowadzenia działalności gospodarczej w 2020 roku. Znalazła się tuż za zwycięskim Singapurem i drugą Wielką Brytanią.
Jakie czynniki wzięto pod uwagę? Obejmowały one korupcję, ochronę inwestorów, podatki, infrastrukturę, jakość życia, handel, wolność osobistą i monetarną oraz gotowość technologiczną. W przypadku Polski ramy instytucjonalne, potencjał rynkowy i wykwalifikowana siła robocza uzyskały jedne z najwyższych ocen. Dodatkowym atutem, jaki ten kraj ma do zaoferowania, jest niewątpliwie rekrutacja IT w Polsce. Przyjrzyjmy się wybranym powodom, dla których warto ją prowadzić, a miejsce to tak bardzo się wyróżnia.
Polska – bardzo miła niespodzianka
Dla wielu obcokrajowców, którzy nigdy tam nie byli, w tym inwestorów, bliskie spotkanie z Polską jest prawdziwym objawieniem. Często dzieje się tak dlatego, że jest błędnie nazywana krajem „wschodnioeuropejskim”, podczas gdy w rzeczywistości leży w środku Europy. Decydują o tym względy geograficzne, historyczne i kulturowe. Więzi cywilizacyjne łączą Polskę z innymi państwami Europy Centralnej, jak Niemcy, Austria, Czechy czy Węgry.
Ale dlaczego tak często zestawia się Polskę z krajami Europy Wschodniej, jak Ukraina czy Białoruś? To skutek tego, że po drugiej wojnie światowej Polska znalazła się za Żelazną Kurtyną jako część tzw. Bloku Wschodniego. A sama Europa Środkowa na ok. 45 lat została podzielona na dwie części. Ale od ponad 30 lat Polska ma swobodę decydowania – i wybrała NATO oraz Unię Europejską. A także umożliwiła dostęp do swojego szerokiego rynku, w tym rynku pracy. W Polsce obowiązuje czas środkowoeuropejski (CET), podobnie jak we wszystkich krajach Europy Środkowej i niemal wszystkich Europy Zachodniej.
Centralnie położona Polska jest jednak kulturowo i geograficznie bliska również krajom Europy Wschodniej i Zachodniej. To świetna baza wypadowa do takich miejsc, jak Skandynawia, kraje bałtyckie, Rosja czy Bałkany. Będąc w Polsce, łatwo jest dotrzeć zarówno do odległych, jak i sąsiednich krajów, a także poszczególnych miejsc w jej granicach. To zasługa rozległej i łatwo dostępnej infrastruktury drogowej, kolejowej oraz lotniczej. Dość wspomnieć, że tylko w 2018 roku 15 polskich portów lotniczych działających na zasadach komercyjnych obsłużyło blisko 46 mln pasażerów.
Polska posiada również tytuł kraju o bardzo wysokim rozwoju społecznym, zajmując 35. miejsce na 189 państw. Mowa o Human Development Index, opracowanym przez ONZ (raport z 2020 r.). Obejmuje takie elementy, jak zdrowie, edukacja czy też dochód narodowy brutto na mieszkańca. Polska wyprzedza w tym zakresie takie kraje, jak Portugalia (38.), Węgry (40.), Rosja (52.), Turcja (54.) czy Ukraina (74.).
Dlaczego rekrutacja IT w Polsce to dobry pomysł
Ogromny sukces gospodarczy Polski ostatnich 30 lat nie byłby możliwy bez jej niesamowitych ludzi. Od kilku dziesięcioleci kraj ten jest znany jako prężnie działający ośrodek niezwykle utalentowanej, wysoko wykwalifikowanej kadry. Pracownicy są tutaj nie tylko świetnie wykształceni, ale również bardzo przedsiębiorczy i innowacyjni, co oczywiście dotyczy również informatyków.
Programiści z kraju nad Wisłą są zdecydowanie jednymi z najlepszych na świecie. Świadczą o tym nie tylko efekty ich codziennej pracy, ale i rewelacyjne wyniki osiągane w międzynarodowych rankingach i konkursach. Przykład? Polska zajęła trzecie miejsce w rankingu najlepszych deweloperów na świecie według kraju w 2016 roku. Opracował go HackerRank, znana platforma rekrutacji w branży technicznej, a polscy programiści zdobyli 98 punktów na 100 możliwych. Często zaczynają programować w bardzo młodym wieku i zwykle są pełni pasji i bardzo wszechstronni w tym, co robią.
Pracują jako freelancerzy, na podstawie umów B2B albo umów o pracę – możliwe są wszelkie formy współpracy. Również praca zdalna staje się w Polsce niezwykle popularna, i to nie tylko z powodu pandemii Covid-19. Najwyższej klasy technologie i narzędzia czy też najnowocześniejsze rozwiązania powszechnie stosowano tutaj już wcześniej. Dotyczą m.in. dokonywania płatności zbliżeniowych, cyberbezpieczeństwa oraz prowadzenia biznesu online. Jest to możliwe dzięki szybkości, sprytowi, czujności oraz przedsiębiorczości i innowacyjności Polaków.
Co ważne, specjaliści IT są łatwo dostępni na terenie całego kraju. Jest tu co najmniej kilka ośrodków akademickich z dziesiątkami tysięcy absolwentów każdego roku. Poza stołeczną Warszawą są to Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Łódź, Szczecin oraz Lublin – miasta, które przyciągają tysiące inwestorów zagranicznych. Polska to także ziemia obiecana dla utalentowanych informatyków z sąsiednich krajów, jak Ukraina czy Białoruś. Wszystko to sprawia, że rekrutacja IT w Polsce przebiega bezproblemowo dla firm zainteresowanych pozyskaniem jednych z najlepszych programistów na świecie.
Rekrutacja IT w Polsce po pandemii
Ale czy to stwierdzenie jest nadal prawdziwe w drugim roku pandemii Covid-19? Cóż, Polskę wyróżnia niezwykła odporność i wewnętrzna moc pokonywania przeciwności losu, szkodliwych albo nawet zabójczych dla innych. Tak było np. w trakcie i po kryzysie gospodarczym lat 2007-2008, kiedy Polska została słynną „zieloną wyspą”. Gospodarka tego kraju rozwijała się i wyróżniała na tle czerwonego oceanu innych państw europejskich, silnie dotkniętych recesją.
Obecnie jest podobnie. Polska ma być jednym z trzech krajów UE (spośród 27), które najmniej odczują spowolnienie gospodarcze. Prognoza Komisji Europejskiej z zimy 2021 r. zakłada, że gospodarka tego państwa skurczyła się w 2020 r. o zaledwie 2,8%. Stopa bezrobocia jest wciąż niska (6,5% w styczniu 2021 r.), niższa niż unijna średnia (7,6% w październiku 2020 r.). Co ważne, Polska nadal oferuje świetne możliwości rozwoju w wielu obszarach, sektorach i branżach. Rekrutacja IT w Polsce z pewnością może pomóc wielu zagranicznym firmom w rozwoju i odbudowie biznesu po katastrofie Covid-19.