Jeśli jeszcze nie zapałałeś szczerym uczuciem do podejścia Agile w rekrutacji IT, prawdopodobnie w ogóle o nim nie słyszałeś. Prawda jest bowiem taka, że niezwykle łatwo się w nim zakochać, a przynajmniej mocno nim zauroczyć. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli masz serdecznie dość dziesiątek dokumentów i procedur w ramach ciągnących się miesiącami „procesów rekrutacji”. Niestety, w wielu firmach wciąż wyglądają one tak, jakby XX wiek wcale nie skończył się niemal dwie dekady temu. Na szczęście z szybkim tempem dzisiejszego rynku pracy coraz częściej idzie w parze odpowiednie podejście. Zwinne podejście Agile.
Metodologię Agile, na co dzień wykorzystywaną przez programistów do kodowania, okrzyknięto najbardziej innowacyjną i elastyczną również w świecie HR. Nie chodzi tu jednak wcale o pomoc departamentów IT dla działów Human Resources, polegającą na dostarczaniu ułatwiającego życie oprogramowania. To raczej całkiem nowe podejście, czy też filozofia, w odniesieniu do działań osób pracujących w tzw. kadrach. Pozwala ono na przyciąganie oraz zatrzymywanie na dłużej najbardziej utalentowanych kandydatów – w bardzo sprytny sposób. Ale czy regularne kontrolowanie informacji zwrotnych, na czym Agile w istocie polega, rzeczywiście oznacza kolejny przełom w świecie rekrutacji?
Elastyczność, otwartość, wielozadaniowość – właśnie tego coraz powszechniej oczekuje się od kandydatów ubiegających się o pracę. Czy do ich zatrudniania oraz budowania przywiązania do firmy może być coś lepszego, niż narzędzie, które też jest agile? A dokładniej: niż narzędzie Agile? Coraz więcej przedsiębiorstw stosuje w praktyce podejście Agile do rekrutacji IT, które jak nic odzwierciedla zawrotne tempo dzisiejszego świata. Poza tym jest ono zgodne z oczekiwaniami wielu kandydatów reprezentujących pokolenia Y i Z (Millenialsów i Post-Millenialsów).
Agile rekrutacja IT – o co w tym właściwie chodzi?
Ale o co tak naprawdę chodzi w rekrutacji IT, która jest agile? Przede wszystkim oznacza ona poszukiwanie talentów w bardziej efektywny, uproszczony i ujednolicony w skali globalnej sposób. Rekruterzy nurtu Agile wykorzystują krótkoterminowe projekty i zadania, które mogą zostać szybko poddane ocenie i weryfikacji. Regularne punkty kontrolne – nieustanny feedback od wszystkich pracowników zaangażowanych w proces – pomagają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Z kilkoma odpowiednimi kandydatami warto skontaktować się na początku poszukiwań, aby później nie musieć ich wyławiać z ogromnej grupy. Jednym ze sposobów na to, by finalnie zatrudnić najlepszych ludzi jest zlecenie chętnym kandydatom wykonania krótkiego zadania pisemnego.
Rekrutacja w stylu Agile oznacza większą otwartość i szybkie reakcje na zmiany zachodzące podczas procesu poszukiwania kandydatów. Inny wyróżnik to efektywna współpraca pracowników całej firmy, niezależnie od pełnionej funkcji czy działu, do którego się należy. Jej efektem może być skrócenie czasu niezbędnego do zatrudnienia właściwej osoby do zaledwie dwóch tygodni! Jest to możliwe właśnie dzięki ciągłemu pozyskiwaniu nowych informacji i częstym punktom kontrolnym. Pozwalają one uzyskiwać szybkie odpowiedzi w sprawie kandydatów od menedżerów poszukujących pracowników i podejmujących decyzje dotyczące rekrutacji.
Punkty kontrolne mogą dodatkowo zostać wzbogacone o regularne spotkania Scrum (kolejny termin ze świata IT!). Pozwalają one podzielić proces rekrutacji na pojedyncze, krótkoterminowe zadania, a także kontrolować produktywność poszczególnych zespołów. Feedback uzyskuje się częściej, a rekruterzy mają więcej czasu i przestrzeni na to, by szybko osiągać wymierne wyniki. Mogą oni również zmienić swoje podejście do poszukiwania kandydatów albo wrócić na właściwe tory, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. To możliwe, ponieważ pracownicy działu HR nie muszą czekać zbyt długo na opinie zatrudniającego menedżera na temat konkretnych kandydatów.
Rekrutacja w stylu Agile – więcej niż przyjmowanie do pracy
Ale rekrutacja IT w stylu Agile nie ogranicza się do samego procesu zatrudniania. Wykracza też poza takie sfery, jak IT contracting czy Executive Search w IT/Telco. Obejmuje również takie aktywności z zakresu HR, jak onboarding, szkolenia, coaching, zarządzanie talentami czy też planowanie ścieżek kariery. A im większy wskaźnik retencji, tym efektywność „zwinnego” zespołu HR uważana jest za wyższą.
Co istotne, zaangażowani pracownicy, wyznający kluczowe wartości danej firmy, również biorą udział w poszukiwaniu właściwych kandydatów. Menedżerowie HR nie kontrolują tych członków załogi bezpośrednio, a raczej służą ciągłym wsparciem dla podejmowanych przez nich działań. Poza tym osoby z działów HR utrzymują stały kontakt z potencjalnymi pracownikami poprzez rozmaite kanały komunikacji. Wykorzystują do tego platformy dla profesjonalistów (jak LinkedIn), e-maile oraz rozmowy telefoniczne, próbując zainteresować i przyciągnąć również kandydatów pasywnych.
„Zwinna” rekrutacja – dlaczego rekruterzy ją uwielbiają
Dlaczego jeszcze podejście Agile w rekrutacji jest tak korzystne dla świata HR? Pierwsza kwestia to twarde dane: zatrudnienie najlepszych kandydatów może pochłonąć dwu-, a nawet trzykrotnie mniej czasu. Poza znacznym ograniczeniem zaangażowania czasowego, „zwinna” rekrutacja daje firmie możliwość adaptacji do błyskawicznie zmieniających się okoliczności. A to oczywiście oznacza też niemałe oszczędności finansowe, nie wspominając już o szybszym rozwoju przedsiębiorstwa oraz kreowaniu kultury innowacyjności. Ponadto zwiększenie tempa rekrutacji IT to świetny sposób na pozyskanie najlepszych ludzi z branży zanim zrobi to ktoś inny.
Rekrutacja IT w wersji Agile pozwala pracownikom działów HR przejąć z branży IT to, co najlepsze, i dobrze wykorzystać. Tego typu podejście sprawia też, że cała firma staje się bardziej nowoczesna i otwarta. Zespół HR danego przedsiębiorstwa przewodzi tym zmianom, pokazując całej organizacji, w jaki sposób je zaimplementować. Chociaż specjaliści HR zaczynają dzielić procesy rekrutacyjne z innymi działami firmy, ich praca staje się istotniejsza, przynosząc efekty szybciej. Filozofia Agile z pewnością jest więc tym, dzięki czemu rekrutacja wznosi się na zupełnie nowy poziom.
Rekrutacja IT w stylu Agile – podejście przyjazne kandydatom
Ale jest jeszcze coś: „zwinna” rekrutacja to podejście przyjazne samym kandydatom. Podobnie jak UX, tak istotny w przypadku kreowania produktów i usług, Candidate Experience staje się centralnym punktem procesu zatrudniania. Rekrutacja pracowników IT powinna zatem przebiegać bezproblemowo i gładko, a przede wszystkim – nie ciągnąć się długimi miesiącami. Co więcej, kandydat, a następnie pracownik, powinien mieć poczucie, że nigdy nie przestaje się rozwijać.
Dzięki podejściu Agile poszukiwanie i zatrzymywanie talentów przebiega szybciej i jest przyjemniejsze – zarówno dla rekruterów, jak i kandydatów. A to, oczywiście, przyczynia się do kreowania pozytywnego wizerunku całej firmy. Z drugiej strony dobry Employer Branding łatwo może zostać zrujnowany przez niewystarczająco zwinny, skostniały i długotrwały proces rekrutacyjny.