Rekrutacja w IT to jeden z najtrudniejszych obszarów działalności konsultantów ds. executive search. Przyczyna jest bardzo prosta, niewielka liczba kandydatów przypadająca na wakujące stanowisko, co w przypadku innych branż zdarza się niezwykle rzadko. Przyczyn takiego dysonansu jest wiele, niewątpliwie jednak najważniejszą jest dynamika wzrostu branży IT nieproporcjonalna do liczby wykształconych i kompetentnych osób na rynku pracy. Programiści, niezależnie od technologii, w których się specjalizują, mogą przebierać w ofertach, a ich popularność powoduje znaczny spadek motywacji do zmiany pracy.
Jak w takim razie radzić sobie z mało zmotywowanymi pracownikami i sprawić by rekrutacja w IT stała się łatwiejsza? Jak zatrzymać wartościowych pracowników w firmie?
Niewątpliwie należałoby zapytać samych zainteresowanych, jakie czynniki motywują ich do zmiany pracy, czy pozostania z aktualnym pracodawcą. Przejrzawszy setki wypowiedzi na forach i blogach poświęconym nowoczesnym technologiom, nierzadko prowadzonych przez samych zainteresowanych, odkryliśmy kilka prawidłowości ? najczęściej wymieniane aspekty, które potrafią zaważyć na poziomie motywacji do pracy lub decyzji o pozostaniu/odejściu od aktualnego pracodawcy.
SPRZĘT ? to niezwykle interesujące jak brak najnowocześniejszego sprzętu w firmie, za mało RAMu, czy słaba karta graficzna, jest ważna dla przeciętnego programisty. Niby błahostka, a jednak, może spowodować totalny spadek morale pracownika. Z drugiej strony, dodatkowy monitor (o ile nie jest standardem), potrafi spowodować uśmiech i wywołać niesamowitą wręcz chęć do pracy.
PRACA ZDALNA ? jeżeli istnieje możliwość wykonywania pracy z domu, przynajmniej kilka razy w tygodniu, możemy mieć pewność, że znacznie podniesie to poziom zainteresowania pracodawcą, przez potencjalnych kandydatów. Programiści z racji specyfiki pracy, cenią sobie możliwość pracy nie tylko w swoich własnych czterech ścianach, ale czasem nawet na własnym sprzęcie.
ATMOSFERA ? tyle się o niej już powiedziało, ale skoro programistów jest za mało to mogą stawiać warunki. Przede wszystkim motywuje korporacyjny/niekorporacyjny styl pracy, w zależności od charakteru i preferencji danej osoby. Niezależnie jednak od upodobań, styl pracy, elastyczne godziny, czy możliwość przyjścia do pracy w kapciach, dla wielu osób staje się kluczowym aspektem decyzji o pracy w danej firmie. Niektórzy nie chcą być mrówką w wielkiej maszynie i chcą mieć realny wpływ na kształt produktów, wolą pracować indywidualnie. Inni natomiast wolą widzieć efekt w pracy całego złożonego zespołu.
NIEZALEŻNOŚĆ ? w większości przypadków niezwykle motywujące jest to, czy programiści mają możliwość wpływania na finalną wersję produktu, mają pewne pole manewru w kwestii wyboru narzędzi itp. Nie każde z góry narzucone rozwiązanie może być dobre, toteż brak komunikacji z zespołem i odsunięcie developerów od pewnych decyzji, nierzadko staje się punktem zapalnym na linii pracodawca-pracownik.
PROJEKTY ? gdy są ciekawe i rozwijające, motywują. Gdy projekt polega na utrzymaniu aplikacji i nie stawia żadnych programistycznych wyzwań, często staje się jedną z głównych przyczyn zmiany pracy.
Przy tym wszystkim należy pamiętać, że proces doboru kandydatów, a zwłaszcza rekrutacja w IT, wymaga od pracodawcy, zdefiniowania już na poziomie rozmów kwalifikacyjnych, czy osoba którą chcemy zatrudnić odnajdzie się w firmie. Czy atmosfera będzie dla niej odpowiednia i czy jej styl pracy odpowiada naszemu. Nie jest to zadaniem łatwym, ale warto postarać się o to, aby porozmawiać z kandydatami, również pod tym kątem. Dzięki temu zarówno pracodawcy, jak i potencjalni pracownicy unikną wielu rozczarowań.