Zanim pogratulujesz sobie dojścia do etapu spotkania z pracodawcą, weź pod uwagę, że jest on zazwyczaj najtrudniejszy i niejednoznaczny z podjęciem przez pracodawcę pozytywnej decyzji. Zwróć szczególną uwagę na te aspekty i informacje o Tobie, których nie jesteś w stanie zamieścić w CV, a mają one dla potencjalnych pracodawców ogromne znaczenie. Mam tu na myśli, przede wszystkim osobowość, determinację i punktualność. Pomimo tego, że faktycznie możesz być brakującym w organizacji ogniwem (jednym z takich, o których pisaliśmy tutaj: https://www.sowelo.com.pl/blog/sprechen-sie-deutsch), które posiada rzadkie na rynku umiejętności stanowiące wielką wartość na rynku, (na przykład połączenie umiejętności technicznych i posługiwania się kilkoma językami), to nadal istnieje prawdopodobieństwo, że nie jesteś idealnym kandydatem dla danej organizacji.
Nie jesteś jedyny
Rekrutacja to nic innego, jak przedstawienie możliwie jak największej ilości kandydatów, którzy idealnie wpasowują się w profil kompetencyjny poszukiwany przez potencjalnego pracodawcę, dlatego headhunterzy i konsultanci ds. executive search robią wszystko co możliwe, aby skontaktować się z najbardziej pożądanymi osobami. Będąc specjalistą w swojej dziedzinie i spełniając oczekiwania stawiane przez potencjalnego pracodawcę, zazwyczaj, jako kandydat masz możliwość uczestnictwa w finalnej rozmowie. W takiej sytuacji tylko od Ciebie zależy, czy zostaniesz zapamiętany pozytywnie, jako ta najbardziej wyróżniająca się osoba. Na szczęście, jest coś, co może sprawić, że szala przechyli się na Twoją korzyść.
Osobowość ma znaczenie
Jeżeli spełniasz wszystkie stawiane przez potencjalnego pracodawcę wymagania, osobowość może stać się Twoją kartą przetargową. Wewnętrzna motywacja i charakter stanowią wartość dodaną, która jest niezmienna, podobnie jak umiejętność szybkiej adaptacji w nowym otoczeniu i dostosowanie do kultury konkretnej korporacji. Odpowiedź na pytanie, jak zrobić dobre wrażenie, jest bardzo prosta. Przede wszystkim bądź punktualny i odpowiednio ubrany. Podczas rozmowy myśl pozytywnie, zadawaj pytania, które świadczyć będą o Twoim zainteresowaniu danym stanowiskiem, a co najważniejsze nie zapominaj o utrzymaniu kontaktu wzrokowego z osobą prowadzącą rekrutację. Pamiętaj również o tym, że złe maniery, dostarczenie potencjalnemu pracodawcy nieprawdziwych informacji, lub przyjęcie biernej postawy podczas rozmowy, może spowodować, że twoja kandydatura zostanie odrzucona.
Feedback
Nawet jeśli nie dostaniesz tej pracy, możesz być pewien, że konsultant ds. executive search, czy headhunter, zapamięta proces rekrutacyjny, w którym brałeś udział, a co więcej, poza pozostawieniem po sobie złego wrażenia, można zostać umieszczonym na czarnej liście i w przyszłości Twoja kandydatura, może nie być rozpatrywana. Więcej informacji na temat czarnej listy I sposobów unikania znalezienia sie na niej, można znaleźć tutaj:
https://www.sowelo.com.pl/blog/czarna-lista-maly-podrecznik-dobrych-praktyk
Dobre wrażenie jest jedną z ważniejszych kwestii podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ to pierwsze minuty mogą zaważyć na ostatecznym wyniku.