Zdarzyło ci się wytrzepywać piasek z telefonu, leżąc na plaży, bo nie mogłeś powstrzymać się od sprawdzania maili? A może denerwowałeś rodzinę naprawdę ostatnim telefonem przed wyjściem z hotelu? Urlop wypoczynkowy, jak sama nazwa wskazuje, służy do odpoczynku od pracy. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie całkowicie się od niej „oderwać”.
Okazuje się, że niemożność wyłączenia się z codziennych obowiązków zawodowych na urlopie dotyka coraz większą liczbę osób. Po co więc pracujemy? Czy po to, żeby pracować jeszcze więcej, czy żeby pozwolić sobie na celebrowanie innych części naszego życia? Gdy rozpoczynamy urlop wypoczynkowy, postarajmy się wykorzystać go do maksimum!
Praca i urlop wypoczynkowy
We współczesnym świecie pojęcie „pracy” jest bardziej skomplikowane i nie odnosi się już do zamkniętego przedziału czasu między godzinami dziewiątą a siedemnastą. Biznes ma miejsce na przestrzeni całej doby. Jak tylko przywykniemy do tej elastyczności i dynamizmu, granica pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym się zatrze. Tak naprawdę jednak żadna firma nie zbankrutuje, gdy spędzisz długi weekend w górach albo pojedziesz w rejs na rocznicę ślubu. Sam pomyśl – czy po to wysyłałeś pracodawcy dobre CV, by teraz pracować dzień i noc bez żadnej przerwy?
Każdemu przysługuje prawo do odpoczynku od ekranów i konferencji. W zależności od ilości przepracowanych lat przysługuje nam 21 lub 26 dni urlopu w roku. Gdy tylko masz okazję, nie zmarnuj tego czasu na ciągłe sprawdzanie powiadomień w telefonie. Czas wakacji tak szybko minie, a nasz powrót do codziennych obowiązków nastąpi szybciej, niż Ci się wydaje. Nie powinniśmy zatem spędzać urlopu w domowym zaciszu, a już na pewno nie na pracach remontowych, budowlanych lub innych obowiązkach. Podczas trwania urlopu powinniśmy wypocząć od wszelkich zobowiązań. Dlatego też, jeśli tylko to możliwe, zmień swoje otoczenie. Nie musisz wyjeżdżać daleko. Wystarczy wiejskie powietrze za miastem, by oczyścić swój umysł i przywrócić równowagę ciału. Nawet jeden dzień spędzony poza biurem może być zbawienny dla Twojego stanu zdrowia i efektywności pracy. Wypoczęty pracownik to dobry pracownik.
Wakacje dzisiaj
Dawniej wakacje były ucieczką od normalnego życia. Dzisiaj stres, zdobycze technologi i stosy maili wiszą nad tobą w trakcie lotu i „zajmują miejsce” w bagażu podręcznym. Na przykład:
- Dzień przed odlotem: Pracujesz więcej niż zwykle, żeby zamknąć wszystkie sprawy przed swoim wyjazdem.
- Wyjazd: Czujesz wszechogarniającą ulgę, podniecenie na myśl o wakacjach wzrasta i starasz się cieszyć chwilą wolności, której tak brakowało…
- Dzień 1: Opierasz się przed sprawdzaniem maili, choć wiesz, że nie zaszkodziłoby być na bieżąco z projektem.
- Dzień 2: Silna wola słabnie i sprawdzasz skrzynkę mailową. Widzisz kilkanaście wiadomości. Połowa z nich zawiera załączniki, których nie otworzysz na telefonie. Niepokój wzrasta…
- Dzień 3: Przekonujesz się, że masz co robić i decydujesz się na relaks, spacer po plaży i drinki z parasolką. Życie jest piękne!
- Dzień 4: Następuje kryzys egzystencjalny, bo może mógłbym tu zostać na zawsze, podawać drinki na plaży, zrobić licencję instruktora nurkowania…
- Powrót do domu: Lądujesz na miejscu, masz znów telefon w dłoni i nie możesz znieść, że twoja skrzynka jest pełnia wiadomości. Tak naprawdę jednak nikt nie ma Ci za złe, że wyjechałeś.
- Powrót do pracy: Biznes się kręcił jak zawsze. Firma nie splajtowała podczas twojej nieobecności. Chyba nikt nie zauważył, że Cię nie było. Mogłeś zostać…
Czy odpoczynek naprawdę tak wiele zmienia?
Podany przykład to sytuacja ekstremalna, choć prawdopodobnie przydarzyło Ci się coś podobnego. Jeśli marzysz o długoterminowej karierze i sukcesach zawodowych, musisz nauczyć się również oderwania od pracy, by docenić swój czas poza nią. Tak ważny, jak obowiązki zawodowe powinien być dla Ciebie również urlop wypoczynkowy. Tylko dzięki niemu jesteś bowiem w stanie naładować swoje baterie. Dobry pracownik to nie ten, który pracuje non-stop na najwyższych obrotach. To taki, który dobrze czuje się, wykonując swoje obowiązki. Dobre samopoczucie dotyczy natomiast nie tylko sfery fizycznej, ale i psychicznej pracownika. Wypoczęty jesteś również bardziej czujny i nie przegapisz żadnej nowej oferty, pochodzącej od headhuntera. To, że jesteś aktywny zawodowo, nie oznacza bowiem, że nie dotyczy Cię Executive Search.
Wypoczęty organizm pracuje nie tylko efektywniej, ale i zdrowiej. Pozostając w ciągłym stresie, narażamy się bowiem na wystąpienie wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Możemy nawet nabawić się przewlekłej choroby. Ta natomiast ma już bezpośredni wpływ na naszą karierę zawodową. Wizyty u lekarzy, zwolnienia lekarskie, rehabilitacja – to częste powody absencji w pracy. Łatwo wtedy zaniedbać obowiązki zawodowe. A wystarczy porządnie odpocząć podczas urlopu!
W życiu ważna jest harmonia, dlatego w trakcie urlopu zażyj bezstresowego słońca, odpoczynku i zapomnij o pracy!
Konsultanci Executive Search, w jaki sposób odrywacie się od myślenia o pracy na urlopie?