Niedobór talentów i trudności z ich zatrudnianiem – tak można podsumować badania ManpowerGroup. By wyprzedzić konkurencję i znaleźć odpowiednich kandydatów trzeba być na bieżąco z trendami rekrutacyjnymi. Kształtują one zachowania kandydatów i pracowników.
Zaspokajanie potrzeb pracowników w każdej branży jest ważne. Pokazuje to rekrutacja IT i chęć przyciągnięcia talentów w obszarze IT. Przedstawiamy trendy i rozwiązania pozyskiwania odpowiednich kandydatow. Mogą okazać się niezwykle przydatne w branżowym procesie rekrutacji.
Trend 1 – Zmiana podejścia do skutecznej rekrutacji m.in. w branży IT w czasach recesji
Coraz częściej słyszymy o recesji. Spowolnienie gospodarcze to jeden z najbardziej idealnych okresów na skuteczną rekrutację talentów. Wg Amy Bush, prezesa a firmie Sevenstep, mimo spowolnienia rekrutacji w IT nadal niezbędni są wartościowi pracownicy do przetrwania i rozwoju firmy. W czasach recesji po prostu trudniej jest jednak obsadzić role ekspertów .
Partnerstwo RPO z łatwo skalowalnymi strategiami ułatwia pivotowanie w zatrudnianiu pracowników IT. Dobrze wykonane rozwiązanie RPO ma umożliwić klientowi uelastycznienie planu zapotrzebowania i skorzystanie z wynikających z niego oszczędności. Rajan Mirpuri, dyrektor ds. rozwiązań, EMEA, w Hudson RPO uważa, że elastyczność pozwala liderom skupić się na celach biznesowych grupy docelowej. Ich partnerzy RPO z kolei przyciągną najlepszych kandydatów z obszaru działalności firmy. Zwiększą zainteresowanie interesariuszy, a czas zatrudnienia profesjonalnych pracowników zostanie skrócony.
Zdaniem Jasona Krumweide, wiceprezesa wykonawczego w Broadleaf, partnerstwo RPO może pomóc organizacjom formułować skuteczne procesy, które pomogą zrealizować cele biznesowe w czasie przestojów. Zaprocentuje to w przyszłości.
Pracownicy chcą mieć pewność, że pracodawca wspiera ich w trudnych ekonomicznie czasach. Chcą czuć się bezpiecznie. Craig Sweeney, wiceprezes wykonaczy ds. globalnych strategicznych rozwiązań dla talentów w WilsonHCG uważa, że w związku z tym kandydaci zwracają uwagę jak dana firma zareagowała na pandemię. Potwierdza to Greg Summers, dyrektor ds. klientów w firmie Cielo. Pracownicy szukają firm, które potrafią bez szwanku przejść przez przeciwności losu, jednocześnie patrząc odważnie w przyszłość. To ważne dla potencjalnego kandydata.
Jak zatem sprostać obecnym wyzwaniom rynkowym i zapewnić sobie wygraną pozycję w procesie pozyskiwania talentów? W rekrutacji programistów i nie tylko trzeba stworzyć najlepsze warunki na rynku. Warto m.in. wzmocnić pakiety i oferty w zakresie nagród całkowitych, w tym np. nielimitowanego czasu wolnego od pracy, rozszerzonej emerytury i świadczeń. Istotne jest, już na etapie ogłoszenia o pracę, podkreślanie elastyczności, np. możliwości pracy hybrydowej i/lub zdalnej. Oprócz tego należy podnosić kwalifikacje obecnych talentów. Również wśród specjalistów IT i talentów informatycznych. Powyższe metody pozwolą uzupełnić braki i umożliwią obsadzenie stanowisk działu IT, na które istnieje duże zapotrzebowanie. Istotne jest także właściwe zarządzanie kosztami i poprawa efektywności biznesowej firmy.
Trend 2 – Rekrutacja IT, employer branding i EVP – jak dziś rekrutować?
W jaki sposób firma może przekazać kandydatom kim jest i co reprezentuje? EVP i branding pracodawcy – w przypadku zmiany pracy tu zaglądamy w pierwszej kolejności. Na etapie rekrutacji sprawdzamy firmę na portalach społecznościowych takich jak LInkedin. Wg badań Glassdoor 75% poszukujących pracy wybiera pracodawcę, który aktywnie zarządza swoją marką. Organizacje, które aktywnie inwestują w swoją markę pracodawcy, biorą udział w wydarzeniach branżowych, mają za sobą dziesiątki czy nawet setki zrealizowanych projektów, mogą zmniejszyć rotację pracowników nawet o 28%.
Kandydaci uważają, że silna marka przyciąga najlepszych. Przekłada się to na lepszą kondycję firmy. Ważna jest zatem koncentracja na różnorodności, sprawiedliwości i integracji, elastyczności, dobrym samopoczuciu i ESG. Elastyczność, zrównoważony rozwój, różnorodność i równowaga między życiem zawodowym a prywatnym – na to zwracają uwagę kandydaci. Wg raportu MetLife 55% pracowników bierze pod uwagę elastyczność rozważając nowe oferty pracy. 34% uważa, że ważne są programy różnorodności i integracji.
Organizacje budują silniejszą strukturę DE&I. Obejmuje ona edukację i wewnętrzne programy mobilności. Dzięki temu pracownicy zdobywają nowe możliwości i mentoring. Elastyczne środowisko pracy w IT jest bardzo istotne. Coraz częściej gdy pracodawcy zmuszają pracowników do powrotu do pracy stacjonarnej, ci odchodzą i poszukują miejsca, które oferuje elastyczność.
Najbardziej atrakcyjni na rynku pracy są pracodawcy, którzy dostosowują się do czasów i zmieniających się wymagań.
W ostatnich latach dużej zmianie uległy oczekiwania wobec pracodawców. Organizacje muszą zmodernizować swoje marki i propozycje wartości dla pracowników. Firmy rekrutacyjne i działy HR powinny wziąć to pod uwagę, by przyciągnąć najlepszych w dobrze zaplanowanym procesie rekrutacyjnym w IT.
Dzisiejsi kandydaci na różne poziomy stanowisk, także w branży IT, domagają się elastyczności. Chcą pracować na rynku IT w firmach dających możliwość rozwoju kariery i stawiających ludzi na pierwszym miejscu. W firmach, w których poważnie trakuje się dobre samopoczucie i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Większość firm poszukując idealnego kandydata proponuje mu ścieżkę rozwoju już w trakcie rekrutacji.
Trend 3: Rekrutacja IT – jak pozyskiwać z globalnej puli talentów dzięki technologii?
Minęły dni wybierania potencjalnych pracowników tylko z lokalnej puli. Obecnie firmy przyciągają kandydatów z całego kraju i zza granicy. Angażowanie międzynarodowych talentów i tworzenie doświadczonego zespołu z pewnością wymaga odpowiedniej strategii. Wg Amy Bush zaangażowanie talentów w skali globalnej zaczyna się od procesów wewnętrznych. Procesy te muszą uwzględniać udział pracowników spoza znanych obszarów geograficznych w prowadzonych projektach. Należy zapewnić środki i technologie umożliwiające komunikację rekrutera z globalnymi talentami. Jeżeli zespół tworzą ludzie z różnych stron świata, duże znaczenie w realizacji projektów mają język i strefy czasowe. Ważne jest również zachowanie zgodności z różnymi przepisami.
W zależności od firmy, należy ustalić kogo i gdzie chcemy rekrutować. W tym celu warto zmniejszyć dystans między menedżerami ds. rekrutacji a kandydatami z całego świata. Craig Sweeney zaleca spójną i celową komunikację podczas spotkania rekrutacyjnego. Podkreśla, że regularne zaangażowanie, także zaangażowanie rekrutera, jest kluczem uzupełnienia miejsc pracy uznanymi specjalistami.
Zespoły ds. talentów muszą utrzymywać ciągły kontakt z kandydatami. Należy informować ich na bieżąco w trakcie całego projektu rekrutacyjnego. Konieczna jest informacja zwrotna dla wszystkich kandydatów, nie tylko tych, którzy odnieśli sukces w procesie rekrutacji IT.
Zdaniem MacDonalda z Korn Ferry, tworzenie i podtrzymywanie wewnętrznych programów mobilności to jeden z kluczowych sposobów angażowania talentów. W programach branżowych tych pracować mogą specjaliści IT z różnych regionów. Dzięki pracy w danym projekcie z różnymi zespołami mogą poszerzać swoją wiedzę, wniosą świeże punkty widzenia i uczą się od innych członków zespołu.
Konieczna jest także zwinność Twojej firmy. Bez względu na trend, organizacje i agencje rekrutacyjne muszą wykazywać zwinne podejście do każdej sytuacji. Takie prowadzenie rekrutacji w branży IT pozwala, zdaniem Marii Boyse, wiceprezesa ds. rozwoju biznesu w Ameryce Północnej w firmie Allegis Global Solutions przyciągać talenty i dobrze prosperować. Należy przemyśleć i przeprojektować każdy aspekt działalności, wykorzystać outsourcing. Dzięki temu można dostosować się do obecnej gospodarki i rozwijać. By osiągać lepsze wyniki, rekrutacja IT wymaga dostosowania do potrzeb branży i pracy, którą trzeba wykonać.
Oferty pracy dla specjalistów IT – proces rekrutacyjny w IT zgodnie z trendami
Warto jednak pamiętać, że zaangażowanie w procesie poszukiwania odpowiedniego kandydata to podstawa w działaniu agencji doradztwa personalnego IT. Dostosowanie ofert pracy i rekrutacji pracowników do obecnych realiów jest kluczowe. Dobrze jest wykorzystać usługi outsourcingu zasobów do różnych celów związanych z rekrutacją w branży. Elastyczność, dbałość o markę, zwinne podejście do sytuacji – dzięki temu docieramy do najlepszych kandydatów i odniesiemy sukces w rekrutacji pracowników IT.