BĄDŹ ORYGINALNY (ALE Z UMIAREM)
Konkurencja na rynku pracy jest na tyle duża, że trzeba wykorzystać każdy sposób na zwiększenie swojej szansy otrzymania upragnionej pracy. Najważniejszym aspektem CV jest oczywiście treść, ale nie należy ignorować formy. Odpowiedni układ graficzny w postaci pogrubienia najważniejszych informacji czy też wybrania odpowiedniej kolorystyki mocniej przyciągnie uwagę osoby czytającej aplikację, zwłaszcza, gdy o określone stanowisko stara się imponująca ilość kandydatów. Można pójść o krok dalej i jako uzupełnienie stworzyć prezentację czy też krótki film. Oczywiście trzeba zachować umiar i dostosować stopień oryginalności do stanowiska. Rekrutacja do działu obsługi klienta w banku nie wymaga takiego popisu kreatywności, a wręcz może zaszkodzić, zaś przy aplikowaniu do agencji interaktywnej, taka forma CV będzie najlepszym dowodem na pomysłowość i nieszablonowe myślenie kandydata.
NIE UKRYWAJ SWOICH ATUTÓW
Wiele osób ma bogate życie poza sferą zawodową. Mamy ciekawe pasje, rozwijamy swoje kompetencje i zdobywamy nową wiedzę, działamy charytatywnie. Często nie wspominamy o tym ani słowem w swoich aplikacjach. Tymczasem, jest to bardzo cenne źródło informacji. Doświadczony specjalista ds. rekrutacji odczyta z nich aktywność kandydata, ambicję dążenia do celu, chęć rozwijania swoich umiejętności, otwartość na nowe wyzwania, bądź inne zalety, dlatego warto chwalić się każdą dodatkową aktywnością, która stawia nas w pozytywnym świetle.
PAMIĘTAJ O DETALACH
Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, a popsuć je, mogą drobiazgi. Dobre CV powinno być przejrzyste. Istotne jest zachowanie jednolitej czcionki tekstu, marginesów, odstępów między wierszami. Trzeba również pamiętać o wyjustowaniu całości tekstu. Zdecydowanie warto, przed przesłaniem swojej aplikacji przejrzeć ją pod kątem stylistyki, ortografii i gramatyki. Kilka takich błędów, zwłaszcza w przypadku pracowników umysłowych, może poważnie zmniejszyć szansę otrzymania propozycji udziału w procesie rekrutacyjnym.
ASPEKTY TECHNICZNE
Pamiętajmy o formacie CV. Nie twórzmy go w specjalistycznych programach, które uniemożliwią odczytanie naszej aplikacji. Starajmy się zawsze wysyłać CV w postaci plików PDF, chyba że w ogłoszeniu pracodawcy zaznaczono inaczej. Pliki Word w zależności od programów, w których będą odczytywane mogą stracić swoją pierwotną formę, co uniemożliwi prawidłowy odbiór naszej aplikacji. Należy również pamiętać o net-etykiecie podczas wysyłania maila do potencjalnego pracodawcy. Krótka informacja o chęci wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym, opatrzona przywitaniem i podpisem na końcu, na pewno nie zaszkodzi.
Jak widać sztuką jest stworzenie dobrego CV. Jeśli kandydat chce, żeby dana rekrutacja zakończyła się dla niego pomyślnie, powinien poświęcić trochę czasu na staranne przygotowanie swojej aplikacji. Postępując zgodnie z przedstawionymi w tekście poradami, staranie się o pracę staje się łatwiejsze.