Jednym z podstawowych aspektów każdego procesu rekrutacyjnego jest analiza aplikacji kandydatów chcących wziąć w nim udział. Osoby starające się o pracę, często piszą jedno CV, które wysyłają w odpowiedzi na kilka różnych ofert pracy, z przekonaniem, że to właśnie ich dokumenty zwrócą uwagę osoby odpowiedzialnej za ich selekcję. Dni mijają, telefon milczy, a początkowe zaskoczenie przekształca się w zniecierpliwienie i frustrację.
Co zatem zrobić, by Twoje CV wyróżniało się z tłumu i żeby rekrutacja zakończyła się sukcesem?
ZACHOWAJ ODPOWIEDNIĄ STRUKTURĘ
Prawidłowo napisane Curriculum Vitae, powinno przede wszystkim zostać opatrzone nagłówkiem w postaci imienia i nazwiska, adresu i danych kontaktowych. Każda rekrutacja wymaga skontaktowania się z kandydatem i umówienia spotkania, toteż przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowym numerze telefonu i adresie e-mail, które umożliwią potencjalnemu pracodawcy kontakt z nami. Warto pamiętać, że adres e-mail powinien wyglądać profesjonalnie i zawierać imię i nazwisko, bądź inicjały. Nieformalny adres e-mail, nie powinien znaleźć się w dokumencie, takim jakim jest CV. Następnie należy przedstawić informacje dotyczące wykształcenia i doświadczenia zawodowego w kolejności chronologicznej, od najbardziej aktualnych informacji, po te najstarsze. Opisując doświadczenie zawodowe należy zamieścić daty rozpoczęcia i zakończenia pracy w danym miejscu oraz nazwy firm. Zamiast długich opisów poszczególnych doświadczeń, można je przedstawić zwięźle i treściwie. Warto pamiętać o wszystkich wykonywanych w danym miejscu obowiązkach, istotnych w przypadku określonej oferty. To ułatwia ocenę kandydata i zwiększa prawdopodobieństwo otrzymania przez niego pozytywnej odpowiedzi. Na końcu zamieszcza się dodatkowe informacje, związane ze znajomością języków, zdobytych certyfikatów i przebytych szkoleń. Pamiętajmy, że informacje powinny być dokładne, pisząc o znajomości danego języka należy określić stopień zaawansowania w mowie i piśmie, a zawierając informacje dotyczące certyfikatów warto wspomnieć kiedy zostały one przez nas uzyskane.
TRZYMAJ SIĘ FAKTÓW
Przed zaaplikowaniem na dane stanowisko często zdajemy sobie sprawę, że wystarczy tylko poprawić kilka szczegółów w swoim CV, a szansa na dalszy udział w rekrutacji znacząco wzrośnie. Pamiętajmy jednak, że kłamstwo ma krótkie nogi, a podkolorowanie faktów odnośnie biegłości w posługiwaniu się określonym językiem, bądź wykonywanych obowiązków, prędzej czy później wyjdzie na jaw. Jeśli nie nastąpi to na którymś z etapów procesu rekrutacji, to już po rozpoczęciu nowej pracy. Dlatego tworząc CV lepiej trzymać się faktów.
DOSTOSUJ APLIKACJĘ DO OFERTY
Kandydaci z dłuższym stażem zawodowym często tworzą bardzo szczegółowe życiorysy. Czasem sądząc, że im dłuższe CV napiszą, tym lepsze wrażenie uda im się wywrzeć na osobie selekcjonującej aplikacje. Ogromna ilość informacji rzeczywiście sprzyja, ale tylko wtedy, gdy dotyczą one stanowiska, na które kandydat aplikuje. Niektóre dane mogą być po prostu zbędne
i w kontekście stanowiska na które aplikujemy nie warto umieszczać ich w życiorysie. Dlatego zawsze przed wysłaniem aplikacji trzeba zweryfikować dane zawarte w CV pod kątem wymagań konkretnej oferty.
DOBIERZ ODPOWIEDNIE ZDJĘCIE
Obecnie zamieszczanie fotografii w CV stało się normą. Nawet jeśli rekrutacja tego nie wymaga, to większość osób dołącza zdjęcie do swoich aplikacji. Jeśli podejmujemy taką decyzję, najlepiej wybrać zdjęcie wykonane na potrzeby dowodu osobistego, czy paszportu. Zdjęcia z wakacji, imprezy urodzinowej, czy innej nieformalnej okazji nie będą dobrze odebrane
przez osoby selekcjonujące aplikacje.
To dopiero połowa porad, które przygotowaliśmy. Dla zwiększenia swoich szans w procesie rekrutacyjnym warto poznać drugą porcję wskazówek. Poznacie je w drugiej części artykułu.