Początek roku to świetny czas dla miłośników ciekawych i wyróżniających się filmów. Repertuar kin jest pełen interesujących propozycji. Tym razem, niestety, próżno szukać historii poruszającej problematykę zasobów ludzkich, rekrutacji, czy executive search. Wystarczy jednak, cofnąć się do produkcji z 2009 r. i znajdziemy tam ?Doradztwo personalne?. Czy warto poświęcić na ten obraz blisko 100 minut czasu?
Recenzja nie powinna zdradzać zbyt wielu szczegółów fabuły filmu.
Z drugiej strony, nie sposób przemilczeć całkowicie tego, o czym jest ta historia. Martin Vince, główny bohater, ma udane życie zawodowe. Jest postrzegany, jako jeden z czołowych headhunterów na rynku duńskim. Niestety, w sferze prywatnej nie wiedzie mu się już tak dobrze. Syn poważnie choruje, a małżeństwo Martina zdaje się mieć najlepsze lata już za sobą. Tymczasem, trafia mu się niezwykle atrakcyjne zlecenie. Z uwagi na podeszły wiek, Niels Frederiks Sieger, przedstawiciel biznesowej elity Danii, potrzebuje znaleźć godnego następcę. Cały proces rekrutacyjny, w którym wykorzystuje się metodę executive search, jest na tyle poufny, że nie wie o niej zarząd firmy, ani nawet? jedyny syn Siegera, który aspiruje do przejęcia dzieła życia swojego ojca. Headhunter wkrótce przekonuje się, że jest tylko pionkiem w brutalnej grze między Siegerami, a wycofanie się z tego przedsięwzięcia nie jest już takie łatwe, gdy w całą sprawę zostaje wciągnięty jego syn…
Film można zaklasyfikować jako thriller. Stanowi przykład kina gatunkowego na wysokim poziomie. Znawcy sztuki filmowej uważają, że bez dobrego scenariusza nie może powstać ciekawy obraz. W tym wypadku historia jest przemyślana, a fabuła wciąga
i trzyma w napięciu. Widzimy twardy świat biznesu, gdzie dominują różne odcienie szarości i choć nie jest to nic odkrywczego, to realia tej rzeczywistości, są oddane w sposób przekonywujący. Świetny scenariusz, a co za tym idzie przemyślane dialogi, które w wykonaniu duńskich aktorów wypadają bardzo naturalnie, szczególnie w przypadku artystów wcielających się w role Martina Vince oraz Nielsa Frederiks Siegera. Jednym z filarów ?Doradztwa personalnego? jest zimny i surowy klimat, który udaje się utrzymać dzięki ciekawym zdjęciom i bardzo dynamicznej muzyce. Swój wkład w tym zakresie mają także specyficzne krajobrazy Danii.
?Doradztwo personalne? można polecić każdemu, kto lubi ten dreszczyk emocji, jaki daje oglądanie dobrego thrillera. Warto poszukać innych produkcji o zbliżonej tematyce. Wśród nich jest m.in. hiszpańska ?Metoda?, czy też francuski film o wymownym tytule ?Ressources Humaines?. Jak widać, twórcy europejskiego kina wykazują zainteresowanie executive search oraz innymi zagadnieniami związanymi z rekrutacją. Dzięki takim obrazom jak ?Doradztwo personalne?, powyższy trend pewnie będzie się utrzymywał w nadchodzących latach.