Rekrutacja czyli sformalizowany proces naboru pracowników jest i zawsze będzie ważnym zadaniem działu HR w każdej organizacji. Jak wskazują wyniki badań prowadzone w krajach Europy Zachodniej w r. 2008 to rekrutacja była priorytetem dla działów personalnych w badanych organizacjach. Trendy się jednak zmieniają i tak wedle tych samych badań, połowa badanych pracodawców obecnie jako swój pierwszorzędny cel wskazuje umacnianie zaangażowania pracownika a jedna trzecia uważa, iż priorytetem jest retencja pracowników. Rekrutacja przesunęła się na trzecie miejsce w hierarchii ważności zadań stojących przed departamentami HR. Tendencje te oczywiście dotyczą również Polski.
Jakie są powody takich tendencji?
Z jednej strony za ten stan odpowiada demografia, a więc niższy przyrost naturalny, starzenie się społeczeństwa oraz kompletnie nowe podejście do świata tzw. pokolenia Y, które wychowało się w otoczeniu nowej, coraz to bardziej zaawansowanej technologii i ciągłym dostępie do informacji. Z drugiej strony spowolnienie gospodarcze, które wywiera ogromny nacisk na postępowanie pracowników zarówno starszych jak i młodszych. Zrozumienie istoty retencji pracowników i rozpoczęcie wdrażania rzetelnych programów przy równoczesnej mądrej polityce rekrutacyjnej powinno stawać się ważnym zadaniem na przyszłość dla wielu pracodawców.
2 komentarze. Leave new
To, że firmy większy nacisk kładą na retencję pracowników lub zwiększenie ich zaangażowania to jedna sprawa, a druga to właśnie rekrutacja nowych pracowników a zwłasza rekrutacja kobiet. W przypadku niektórych firm stanowią one nie tylko mniejszość w przypadku pozycji kierowniczych https://www.sowelo.com.pl/blog/byc-kobieta-byc-korporacji/. Oglądając blogi i galerie zdjęć firm z branży IT często widzi się na nich masę mężczyzn i dosłownie kilka kobiet. Rekrutacja kobiet na pewne stanowiska może mieć duży wpływ na funkcjonowanie firmy.
Na podstawie powyższego artykułu można stwierdzić, że nastąpiła zmiana akcentów w badaniach organizacyjnych działów HR z rekrutacji na rzecz umacniania zaangażowania pracownika oraz retencji. To o tyle zaskakujące, że wydaje się, że rekrutacja i retencja są ściśle ze sobą powiązane.
Odnośnie komentarza magdaleeny – rekrutacja, jeżeli zakłada się wynik w postaci zatrudnienia wydajnego, rzetelnego i zaangażowanego pracownika, powinna mieć na celu tylko i wyłącznie kryteria doboru związane z kwalifikacjami. Role społeczne tradycyjnie przypisywane płciom, a co więcej niewyrównane wzorce obyczajowe nie powinny grać istotnej roli w samym procesie rekrutacji. Być może powodem, dla którego kobiety na stanowiskach kierowniczych występują mniej licznie są inne predyspozycje, niż te potrzebne do zajmowania tych stanowisk. Możliwe jest również, że branża IT stawia wymagania, które częściej spełniają mężczyźni – nie tylko z powodu wrodzonych (biologicznych), ale też społecznie uwarunkowanych możliwości.