To moje biurko, mój długopis, mój komputer – jeszcze kilka lat temu te określenia nie miały większego znaczenia. Oczywiście, pracownicy mieli wyznaczone miejsce wykonywania swoich obowiązków oraz otrzymywali stosowne narzędzia. Bardzo często dzielili je jednak z innymi. Wspólne i zatłoczone biura nie sprzyjały efektywnej pracy. Co więcej, wielu pracowników popadało w biurową rutynę, która działała niczym wirus – zarażała innych. Również rekrutacja pracowników wyglądała całkowicie odmienne od dzisiejszych, wieloetapowych procesów pozyskiwania kandydatów do pracy.
Korporacyjne zasady przeczyły czasem chęci pozyskiwania nowych specjalistów z innych miejscowości. Aby rekrutacja pracowników przyniosła zamierzony skutek i była satysfakcjonująca dla obu stron, powinna zostać skrupulatnie przemyślana. Nie wystarczy jednak dobrze przygotować się do przyjęcia nowego pracownika. Równie istotne jest jego samopoczucie podczas wykonywania zawodowych obowiązków. Dlatego też coraz częściej pracodawcy decydują się na wdrożenie do firm nowoczesnych rozwiązań. Nowoczesne spojrzenie na pracę całkowicie odmieniło nieco skostniałe biura i pozwoliło przenieść pracę w dowolne miejsce, a także korzystać pracownikom z ich własnych urządzeń.
BYOD – przynieś własne urządzenie
Idea BYOD (bring your own device) to jedno z innowacyjnych rozwiązań. Ciągle zyskuje aprobatę zarówno u pracodawców, jak i u pracowników. Gdy rozpoczynamy proces, jakim jest rekrutacja pracowników, warto zaznaczyć, że nasza firma wykorzystuje w pracy takie nowoczesne możliwości. Dla wielu naszych kandydatów jest to bowiem nie lada ułatwienie.
BYOD nie jest bynajmniej wymysłem, ale reakcją na samo zjawisko przynoszenia do pracy własnych urządzeń przenośnych. To one są niejednokrotnie wykorzystywane do wykonywania obowiązków służbowych. Obserwując to zjawisko, dostosowano się do niego. To posunięcie okazało się bardziej efektywne, niż można było przypuszczać. Głównymi jego atutami są: zwiększona wydajność i efektywność pracy, większe zadowolenie pracowników oraz niższe koszty utrzymania stanowiska. Z punktu widzenia pracowników to przede wszystkim możliwość wyboru i dostosowania urządzenia do własnych preferencji, połączenia życia osobistego z zawodowym i wybór najlepszych aplikacji.
Elastyczny czas pracy
Efektywność pracy wynika z dobrej organizacji zajęć. Nie może ona jednak w żaden sposób być opatrzona niepotrzebnym stresem. Elastyczny czas pracy to jedna z tych form, które proponują nowoczesne korporacje. Zmiana długości czasu wykonywania obowiązków zawodowych to dla wielu bardzo duża zaleta. Może ona nawet sprawić, że potencjalny pracownik wybierze pracę w przedsiębiorstwie, które daje mu możliwość dopasowania życia zawodowego do innych obowiązków.
Bardzo często elastyczny czas pracy powoduje, że już sama rekrutacja pożądanego pracownika jest efektywniejsza. Executive Search nastawiony na poszukiwanie kandydata do pracy zdalnej również przebiega szybciej i efektywniej.
Praca zdalna
Od wielu lat walory pracy zdalnej doceniają firmy na całym świecie. Nie sposób znaleźć ich natomiast w tradycyjnych rozwiązaniach.
Poszukujący wysokiej klasy specjalisty headhunter, nie musi ograniczać się do bliskiej siedziby firmy lokalizacji. Jego pole działania jest praktycznie nieograniczone. To z kolei sprawia, że prawdopodobieństwo wyłonienia najlepszego kandydata będzie nie tylko możliwe, ale i pozwoli na maksymalne skrócenie czasu samej rekrutacji. Headhunting jest wtedy maksymalnie efektywny i najszybszy.
Praca zdalna to także konkretne korzyści ekonomiczne dla korporacji. Mniejsze zapotrzebowanie na biura, zminimalizowanie kosztów utrzymania pracownika i jego stanowiska. Z kolei pracownicy zdalni pracują efektywniej, wykorzystując cały swój potencjał w najlepszym dla siebie czasie. Co więcej, wygodne, domowe biurko, czy ulubiona kawiarnia potęgują ich kreatywność i wydajność.
Hot Desk – gorące biurka
Koncepcja hot desk nie jest nowością. Pierwsze „gorące biurka” pojawiły się w latach 80. ubiegłego wieku w Londynie. Skądinąd ciekawa forma pracy, perfekcyjnie wpisuje się w dzisiejsze oczekiwania pracowników i pracodawców. Docenia ją także headhunting, który dzięki temu rozwiązaniu może zaproponować specjalistom więcej elastycznych i lepiej dopasowanych rozwiązań.
Hot Desk zakłada korzystanie z ogólnodostępnych biurek (miejsc pracy) kilkudziesięciu osobom. Biurka nie mają swoich właścicieli, a to oznacza, że o różnych porach mogą być efektywnie wykorzystywane przez kolejnych pracowników. To rozwiązanie idealne, szczególnie jeśli kilkadziesiąt osób pracuje w terenie, a w biurze pojawiają się sporadycznie. Gorące biurka to istotne korzyści dla pracodawcy. Dzięki ich zastosowaniu minimalizuje się przede wszystkim koszty utrzymania szeregu niewykorzystywanych stanowisk. Poza tym, jeśli hot desk połączymy z BYOD, zdecydowanie wzrasta efektywność, a także atrakcyjność samej korporacji. Staje się elastyczna, a tym samym nastawiona na dynamiczny i nowoczesny rozwój. W związku z tym najczęściej zostaje zasypywana nowymi egzemplarzami CV od potencjalnych pracowników.
Szybsza rekrutacja pracowników
Open space, hot desk, praca zdalna lub jej elastyczny czas oraz BYOD – ich zastosowanie w firmie może sprawić, że rekrutacja pracowników pójdzie nam niezwykle szybko. W miejscu, w którym wychodzi się naprzeciw potrzebom pracownika oraz wprowadza udogodnienia, pracować chce niemal każdy. Headhunter będzie miał zatem ułatwione zadanie. Agencja rekrutacyjna również bierze pod uwagę te istotne informacje. Każdy rekruter chce bowiem mieć w swoim rękawie asa, którym może kusić niezdecydowanych kandydatów.
1 komentarz. Leave new
Z pewnością praca zdalna i związana z nią elastyczność w wykonywaniu zdań sprzyja efektywności pracowników, dlatego uważam, że w przyszłości będzie to dominująca forma pracy, a w związku z tym zwiększy się również zasięg pozyskiwania nowych pracowników, dzięki np. rekrutacji online.