Szukanie pracy potrafi sprawiać wiele problemów i rozczarowań. Jest to też nierówna walka. Niektórzy wręcz nie mogą odpędzić się od ofert, podczas gdy inni nie znajdują propozycji pracy w swojej skrzynce. Doskonałym narzędziem do znalezienia pracy są media społecznościowe, takie jak LinkedIn. Ale jak używać LinkedIn i jak skonfigurować profil, by rekruterzy się nami zainteresowali?
Brak zainteresowania ze strony rekruterów spotyka nawet bardzo poszukiwanych obecnie przez większość firm programistów i osoby z podobnym doświadczeniem zawodowym. Zastanawialiście się kiedyś, co może być tego przyczyną i co zrobić, żeby to rekruter przyszedł do Was, a nie odwrotnie? Odpowiedź jest bardzo prosta – mieć dobrze zbudowany profil na LinkedIn. Jeżeli wiemy, czym jest LinkedIn i jak działa, to warto też pomyśleć nad tym, jak używać LinkedIn, żeby znaleźć wymarzoną pracę.
Zacznijmy od rzeczy najważniejszej: im trafniej opiszesz siebie i swoje kwalifikacje, tym lepiej dopasowane oferty otrzymasz od headhunterów.
Jak używać LinkedIn i jak skonfigurować profil – kilka wskazówek
- Zamieść zdjęcie profilowe. Według statystyk, profile ze zdjęciem wyświetlane są aż 20 razy częściej niż te bez. Wybierz takie o dobrej jakości i z jednolitym tłem, na którym dobrze widać Twoją twarz. Nie musi to być zdjęcie w garniturze czy garsonce, ale wciąż powinno być profesjonalne.
- Nie zapomnij o nagłówku. Jest to miejsce, w którym wpisujesz swoje obecne stanowisko i nazwę pracodawcy oraz o branży, w której pracujesz. To jedna z pierwszych rzeczy, na które rekruter zwraca uwagę. To właśnie te informacje wyświetlają się podczas szukania osób na LinkedInie. Możesz tu też wpisać po przecinku technologie, które znasz. Niektórzy trochę eksperymentują i kreatywnie podchodzą do nazywania stanowisk, które zajmują. O ile przyciągnie to uwagę rekrutera, niekoniecznie skłoni go do kliknięcia profilu, jeżeli zamiast Web Developer zobaczy np. Web Wizard.
- Podsumowanie znajduje się na samej górze, a więc jest jedną z pierwszych rzeczy, które zobaczy rekruter. Dlatego napisz o swoim doświadczeniu, jaką jesteś osobą, co Cię interesuje, jakie są Twoje osiągnięcia czy nawet to, co lubisz robić w wolnym czasie. Stworzysz obraz konkretnej osoby, która zapadnie w pamięć.
- Warto uzupełnić każdą sekcję, którą możesz i w pełni wszystko opisać, np. jaki jest Twój zakres obowiązków, nad jakimi projektami pracujesz, jaki jest Twój wkład w te projekty, jakich technologii używasz, jakie masz certyfikaty, w jakich kursach bierzesz udział itp.
- Wpisz, jakie znasz języki i zdecydowanie nie pomijaj angielskiego. Nawet jeżeli wydaje Ci się oczywiste, że znajomość angielskiego w IT w dzisiejszych czasach to podstawa. Przekonaliśmy się już wielokrotnie, że wcale tak nie jest.
- W sekcji Media dodaj swoje profesjonalne CV, a jeżeli prowadzisz stronę internetową, bloga, kanał YouTube albo masz konto na GitHub czy StackOverflow, to wklej do nich linki.
Bez pośpiechu
Wiecie już, jak używać LinkedIn, by prawidłowo skonfigurować profil. Warto jednak pamiętać, że uzupełnienie tych informacji zabierze Wam trochę czasu, więc lepiej nie zabierać się za to, gdy macie akurat wolne 5 minut. Odpowiednio zaplanujcie swój grafik z uwzględnieniem doszlifowywania profilu. Ale nie martwcie się: w miarę dodawania informacji LinkedIn nawet sami z siebie zaczniecie sugerować, co jeszcze możecie dopisać, żeby profil był jak najlepszy.
Jesteście ciekawi, jak jeszcze można ulepszyć swój profil na LinkedIn? Zajrzyjcie do:
Jak używać LinkedIn, by znaleźć pracę? Część II – umiejętności, rekomendacje i URL
Jak używać LinkedIn, by znaleźć pracę? Część III – ustawienia prywatności