Polska jest wysoko na liście jeśli chodzi o państwa, z których pochodzą najlepsi programiści na świecie. Polscy specjaliści z branży IT są coraz bardziej znani i rozchwytywani na programistycznej arenie zawodowej. Polacy nie tylko specjalizują się w różnych językach programowania, ale także odnoszą coraz więcej sukcesów na międzynarodowych konkursach i olimpiadach informatycznych i zajmują czołowe miejscach w rankingach specjalistów opracowywanych przez serwisy, np. Hackerrank.
Renoma Polaków jak magnes działa na zagranicznych kontrahentów. Polscy programiści i programistki świetnie posługują się językami programowania jak np. Java czy Python. Biegła znajomość języków obcych wpływa na brak barier językowych i ułatwia komunikację z klientami z różnych krajów. Polacy są również znani ze swojej niezawodności w rozwiązywaniu problemów, klienci zawsze mogą liczyć na ich wsparcie i fachowe doradztwo.
Sekret sukcesu umiejętności specjalistów z naszego kraju tkwi niewątpliwie w szkolnictwie. Uczelnie techniczne cieszą się w Polsce niesłabnącym, a wręcz coraz większym zainteresowaniem absolwentów szkół średnich. Nacisk na matematykę i przedmioty ścisłe odgrywa kluczową rolę w przygotowaniu przyszłych studentów kierunków informatycznych. Pracodawcy IT chętnie zatrudniają inżynierów z Polski i cenią ich osiągnięcia w informatyce.
Sukcesy polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej 2023
Branża IT w Polsce prężnie się rozwija. To nie tylko uczelnie techniczne i firmy IT, to także różnego rodzaju konkursy zachęcające młode talenty do udziału w zawodach, rozwoju wiedzy i umiejętności, odnoszenia różnych sukcesów IT. Jednym z nich jest IOI. IOI 2023 czyli 35. Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna odbyła się w 2023 roku na Węgrzech. Jest to konkurs algorytmiczno-programistyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych, który po raz pierwszy został zorganizowany w 1989 roku. W dniach 28 sierpnia – 4 września 2023 wśród 354 uczniów z 89 krajów świata w szranki stanęło również czterech zawodników z Polski. Reprezentacja każdego roku jest wyłaniana podczas krajowej olimpiady informatycznej.
Polscy uczniowie zdobyli na IOI 2023 cztery medale – złoty, srebrny i dwa brązowe. Złotym medalem może pochwalić się Antoni Buraczewski, uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Zajął on trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej. Srebny medal zdobył Adama Gąsienica-Samek z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie. Brązowe medale powędrowały do Rafała Mańczyka z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu i Olafa Targowskiego z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Zwycięzcy mają gwarantowany sukces w rekrutacji IT w przyszłości!
Łącznie przyznano 30 złotych medali, 58 srebrnych i 90 brązowych. Warto wspomnieć, że reprezentacja naszego kraju znalazła się na 7. miejscu obok reprezentatów światowych potęg w dziedzinie IT – Chin, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Rosji, Tajwanu i Korei. Żaden inny kraj europejski nie znalazł się w pierwszej dziesiątce.
Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna 2024 – najlepsi programiści z Polski
36 Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna miała miejsce w Aleksandrii, w Egipcie, w dniach 1 – 8 września. W zawodach wzięło tym razem udział 362 uczniów reprezentujących 91 krajów. Czteroosobowa reprezentacja Polski wywalczyła tym razem dwa złote i dwa srebrne medale. Adam Gąsienica-Samek, uczeń XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie zdobył tym razem drugie miejsce i złoty medal. Lepszy od niego był tylko reprezentant Chin. Złoty medal (19. miejsce) uzyskał też Rafał Mańczyk, absolwent XIV LO im. Polonii Beligijskiej we Wrocławiu. Dwaj pozostali reprezentanci Polski – Kajetan Ramsza i Jan Gwiazda, obaj z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie zdobyli srebrne medale, plasując się tuż za złotym podium na miejscach 32. i 34.
W nieoficjalnej klasyfikacji medalowej Polska to trzeci najlepsi programiści na świecie za Chinami i USA. W tym miejscu warto wspomnieć, że ojciec naszego złotego medalisty, Andrzej Gąsienica-Samek, w latach 1996 – 1999 również uczestniczył w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej i zdobył wówczas cztery medale – trzy złote i jeden srebrny.
Czytającym z pewnością nasuwa się pytanie, czy Polacy będą lub byli kiedyś najlepsi? Oczywiście, nasze talenty dwukrotnie już triumfowały w zawodach Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. Jako pierwszy sukces odniósł w 2006 r. Filip Wolski z III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Rok później zwyciężył Tomasz Kulczyński z VI LO im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy.
Kilka słów o najlepszych programistach i programistkach wszechczasów
Dennis Ritchie – współtwórca systemu operacyjnego Unix razem z Kenem Thompsonem, Bjarne Stroustrup – opracował język C ++, James Gosling – ojciec języka Java, fiński programista Linus Torvalds, Tim Berners-Lee – opracował i przedstawił pierwszy serwer WWW, czy też holenderski programista Guido Van Rossum – twórca języka programowania Python – to najlepsi programiści na świecie. Kobiety stanowiły i stanowią mniejszość w zdominowanym przez mężczyzn świecie IT, jednak wymieńmy choćby kilka nazwisk – Ada Lovelace, Grace Hopper, Katherine Johnson… to tylko kilka wybitnych kobiet, które odegrały kluczową rolę w świecie technologii. Nie brakuje w nim również dokonań polskich informatyczek – Jowita Kocewicz – prawdopodobnie pierwsza w Polsce kobieta, która zajęła się programowaniem w latach 60. XX wieku, pracowała nad językiem programowania SAKO dla pierwszego polskiego komputera; programistka Elżbieta Płóciennik – pionierka internetu, której zleceniodawcami były światowe firmy, w tym IBM; Elżbieta Jezierska-Ziemkiewicz – współtwórczyni minikomputera K-202 i mikrokomputera Mera 400.
Leon Łukaszewicz – pionier informatyki w Polsce, konstruktor komputera XYZ i twórca języka programowania EOL, Jack Tramiel a w zasadzie Jacek Trzmiel, Polak żydowskiego pochodzenia, właściciel Commodore Business Machines, producenta najpopularniejszego w dziejach domowego komputera Commodore 64, czy wreszcie Tomasz Czajka – programista, zwycięzca zawodów informatycznych, mistrz świata w programowaniu zespołowym, pracownik m.in. SpaceX i Google – to kilku najbardziej wpływowych Polaków, którzy mogą być określani jako najlepsi programiści na świecie.
Podsumowując, polscy fachowcy są zdolni, dokładni i niezawodni i właśnie te cechy sprawiają, że są rozchwytywani i rozchwytywane na całym świecie. Programy komputerowe polskich software house’ów są kluczowe dla funkcjonowania wielu firm. Stale rośnie liczba kobiet na polskim rynku IT. Raport z Badania Społeczności IT 2024 pokazuje, że obecnie kobiety stanowią około 16% polskiego IT. Specjaliści IT z Polski zajmują się programowaniem, sztuczną inteligencją, tworzą oprogramowanie dla kontrahentów z różnych krajów świata.
Adam Łyko, CEO
Jeśli masz więcej pytań, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Czerpiąc z 18 lat rekrutacji specjalistów IT i pomagając klientom w optymalizacji alokacji talentów, oferujemy profesjonalne usługi doradcze i dzielenie się wiedzą. Ciekawi Cię dostępność talentów? Umów się na spotkanie. Wspólnie zmierzymy się z wyzwaniami rynkowymi opisanymi w tym artykule i opracujemy strategię działania.