Pandemia niewątpliwie przyczyniła się do przyspieszenia procesu transformacji cyfrowej. Potentaci – Google, Amazon, Facebook, ale i cała szeroko pojęta branża technologiczna odnotowała znaczące wzrosty. Wzrost dotyczył oczywiście również rekrutacji pracowników i zatrudnienia – można śmiało powiedzieć, że ze względu na duże zapotrzebowanie na fachowców niektóre firmy podwoiły swoją załogę!
Rozwój IT hamowały jednak przeciwności, które po części były również skutkiem pandemii COVID – 19. Szalejąca inflacja, rosnące stopy procentowe, groźba recesji, wojna w Ukrainie czy też niestabilność niektórych instytucji bankowych – to najważniejsze czynniki, które spowodowały spowolnienie w sektorze. Zatrudnienie w branży IT nie tylko wyhamowało, ale można powiedzieć że wcześniejszy wzrost przerodził się w redukcję etatów. Najpierw największe korporacje, a potem i mniejsze firmy zajmujące się IT zaczęły zwalniać swoich pracowników. Kolejne raporty potwierdzają trwający nadal spadek w rekrutacji, również w rekrutacji w IT.
Poszukując oszczędności na etapie procesu rekrutacji działy HR wielokrotnie od lat korzystały z outsourcingu, gdyż o wiele bardziej opłacalne było powierzenie znalezienia poszukiwanych kandydatów firmie zewnętrznej. W czasach kryzysu i te działania zostały zredukowane.
Proces rekrutacyjny w branży IT – problemy i pytania dotyczące ofert pracy, kandydatów i rekruterów
Trwający wiele lat rozwój sektora IT przyczynił się do wzrostu deficytu specjalistów IT, a także wzrostu wynagrodzeń w tym sektorze. Co więcej, zmieniła się również sama rekrutacja w IT. Sytuacja rekruterów z obszaru IT była o wiele lepsza, również pod względem finansowym, niż sytuacja rektuterów działających w innych branżach. Stanowisko w rekrutacji w branży technologicznej, realizacja lukratywnych projektów, korzystanie z atrakcyjnego systemu premiowego, oznaczało bazowe wynagrodzenie w wysokości 6-9 tysięcy brutto plus drugie tyle w ramach premii. Wynagrodzenia rekruterów IT były zatem z pewnością godne pozazdroszczenia! Niestety, wszystko co dobre kiedyś się kończy. Tak samo było w przypadku IT. Spowolnienie gospodarki w związku z COVID-19 nie ominęło dynamicznie rozwijającej się branży technologicznej. Okres świetnych zarobków się skończył, zaczęły się zwolnienia. Głośno pisano o masowych zwolnieniach rekruterów w Google – w styczniu 2023 r. firma zwolniła aż 12 tysięcy osób!
Eksperci od rekrutacji zgodnie potwierdzają, że nie mieli wcześniej do czynienia z tak dużą liczbą osób poszukujących pracy jako rekruter IT. Nie jest łatwo znaleźć nową pracę w branży, liczba ofert maleje, spadki potwierdzają również kolejne raporty dotyczące IT w Polsce i na świecie. O trendach w rekrutacji, dostępnych miejscach pracy, wymaganiach wobec kandydatów i pozyskiwaniu talentów pisaliśmy w jednym z naszych artykułów.
Prognozy dla branży technologicznej a rekrutacja IT – co przyniosą najbliższe lata?
Chamath Palihapitiya, jeden z prowadzących podcast “All-In” prognozował, że poprawa sytuacji na rynku rekrutacji IT przyjdzie w 2024 r. W międzyczasie jednak Amerykańska Rezerwa Federalna ogłosiła, że nie tylko nie obniży stóp procentowych, ale nawet planuje kolejną ich podwyżkę. Ma to wpływ na proces rekrutacyjny w IT. Wyższe stopy procentowe to wyższe koszty pożyczek, a to z kolei aznacza, że fundusze inwestycyjne nie będą skłonne do inwestowania w startupy technologiczne. W związku z tym zapotrzebowanie na pracowników IT jest mniejsze niż oczekiwano.
Co z tego wynika? Wg najnowszej opinii przywołanego wcześniej Chamatha Palihapitiya startupy będą musiały jednak dalej ciąć swoje koszty. Prognoza poprawy sytuacji przesunęła się w czasie na rok 2026. Oznacza to kolejne trzy trudne lata w branży IT, a zatem nadal będzie to ciężki czas również dla agencji rekrutacyjnych i rekruterów IT. W poszukiwaniu oszczędności wiele osób zastanowi się dwa razy, zanim zdecyduje się na współpracę z headhunterami.
Progozując przyszłość branży IT i rekrutacji w branży IT nie można pominąć oczywiście jakże istotnego wpływu automatyzacji. Niejeden CEO stojący na czele firmy z branży IT nie planuje już zwiększać zatrudnienia, ponieważ jego programiści pracują wydajniej niż do tej pory! Juniorzy działają na poziomie seniorów, a seniorzy pracują o wiele wydajniej niż wcześniej. Dzieje się tak dlatego, gdyż pracownicy działów IT korzystają z wsparcia sztucznej inteligencji. Firmy mogą zatem osiągać lepsze wyniki przy niższych kosztach zatrudnienia. Warto inwestować w nowoczesne technologie i szkolić merytorycznie zespoły, by pracownicy umieli skutecznie wykorzystywać je w swojej pracy.
Rekrutacja w IT – czy i kiedy wrócą lepsze czasy dla programistów i specjalistów IT?
Analizując dane łatwo można sprawdzić, że kryzysy finansowe to nic nowego. Średnio co kilkanaście lat przechodzimy przez kolejny kryzys. Obecne dane pokazują, że właśnie znajdujemy się w dołku bieżącego cyklu. Wiele już za nami, być może nawet najgorsze jest już za nami! Na pewno przyjdą lepsze czasy i kryzys wreszcie, prędzej czy później, się zakończy. Zacznie rosnąć zapotrzebowanie na specjalistów w różnych dziedzinach. Potrzebni będą specjaliści z branży IT,developerzy, konsultanci, różni członkowie zespołów branżowych. Do znalezienia odpowiednich kandydatów IT niezbędni będą oczywiście rekruterzy IT. To oni zastosują odpowiednie metody rekrutacji i wyłonią spośród potencjalnych kandydatów przyszłych pracowników.
Wiele osób z branży rekrutacyjnej zadaje sobie pytanie, czy zapotrzebowanie na specjalistów IT będzie tak duże, jak przed pandemią. Prawdą jest i wiele wskazuje na to, że największe zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru mamy już jednak za sobą. Cyfryzacja usług, która w związku z pracą zdalną stała się niejako wymogiem w czasie pandemii zmusiła firmy do transformacji. Co więcej, pracę zawodowych programistów w coraz większym stopniu zastępuje sztuczna inteligencja. Dzisiejszy wskaźnik 30-40% przyspieszenia wykonywanych zadań za kilka lat może być o wiele wyższy, właśnie dzięki AI. Coraz więcej młodych osób decyduje się na związanie swojej przyszłości z branżą technologiczną. Dostrzegają oni w niej ogromne możliwości finansowe, są zainteresowani ciągłym rozwojem wiedzy i umiejętności. Śledzą oferty pracy IT, biorą udział w wydarzeniach organizowanych przez interesujące ich firmy, stawiają na własny rozwój zawodowy, wiedzą, jak przygotować się do rozmowy o pracę. Wiele pracy wkładają w przygotowanie dobrego CV, korzystając na przykład z kreatorów CV, o których pisalismy tutaj. Rekrutacja w IT wymaga często skorzystania z usług firm zajmujących się doradztwem personalnym. Kluczem do sukcesu jest zatem współpraca z dobrą agencją, która skutecznie prowadzi procesy rekrutacyjne.
Niedobór programistów na rynku pracy w przyszłości raczej nie grozi branży IT. Oczywiście, przez wiele lat jeszcze ten niedobór będzie się utrzymywał, koszty pozyskania najlepszych kandydatów na specjalistów ds IT będą wysokie. Rekruterzy IT również będą na tym korzystać. Jednak perspektywicznie sytuacja na rynku IT ustabilizuje się, niedobór skończy się, a i prowadzenie rekrutacji na stanowiska technologiczne nie będzie już tak trudne i kosztowne.