Padła decyzja – zmiana pracy. Przeglądasz zatem ogłoszenia. Wysłałeś swoje CV w odpowiedzi na wiele ogłoszeń? Niestety, nie zaproszono Cię na zbyt wiele rozmów kwalifikacyjnych, chociaż poszukiwany jest właśnie taki specjalista, jak Ty. Zastanawiasz się dlaczego. Musisz wiedzieć, że wiele firm i agencji używa systemów śledzenia kandydatów (ATS). Służą one do wyszukiwania i filtrowania CV według słów kluczowych. Jeśli Twoje CV nie zawiera tych słów kluczowych, jesteś niewidoczny dla rekrutera. Warto zatem, budując swoje CV, zoptymalizować słowa kluczowe dla każdej oferty pracy, tak aby aplikacja została znaleziona przez agencję rekrutacyjną.
Czym jest ATS? ATS to skrót od Applicant Tracking System. Jest to oprogramowanie, które służy do zarządzania zasobami ludzkimi. Pozwala zwiększyć efektywność rekrutacji. Zapewnia automatyzację procesu zatrudniania, pomoc w zarządzaniu każdą częścią rekrutacji, a także rozwiązuje różne problemy rekruterów. Oprócz tego ATS pomaga przechowywać informacje o kandydatach i dane osobowe, ułatwia komunikację z kandydatami. Zespoły rekrutacyjne mają do nich łatwy i szybki dostęp. System śledzi kandydatów i status ich aplikacji przez cały okres udziału w procesie rekrutacyjnym. Bardzo przydatna jest też funkcja rekomendowania kandydatów na dane stanowisko. Dział HR określa parametry, a ATS dopasowuje do nich kandydatów i kwalifikuje ich do kolejnego etapu rekrutacji. Dzięki temu wiele żmudnych, czasochłonnych zadań administracyjnych przebiega sprawnie i szybko, a rekrutacja z wykorzystaniem ATS kończy się sukcesem.
Skuteczna rekrutacja z wykorzystaniem ATS – jak działa system ATS
Systemy śledzenia kandydatów mają różne funkcje, mają jednak wiele cech wspólnych. Jak to działa? Kandydat wysyła CV. ATS przetwarza informacje. Do bazy kandydatów trafiają dane kandydatów – nazwisko, adres, doświadczenie zawodowe i informacje kontaktowe. W tym miejscu następuje wstępna selekcja. Rekruter nie musi już czytać wszystkich życiorysów poszczególnych kandydatów. Za pomocą ATS ustala pytania sprawdzające i parametry kwalifikacji, a system odrzuca osoby, które nie spełniają ustalonych kryteriów.
W systemie często pojawiają się tzw. pytania nokautujące. Mogą występować w postaci checkboxów lub pytań wymagających krótkiej odpowiedzi. By pozyskiwać kandydatów rekruter tworzy formularz aplikacyjny. Daje on możliwość tworzenia pytań aplikacyjnych o gotowość do pracy w pełnym wymiarze godzin czy też zmiany miejsca zamieszkania. Jeżeli którakolwiek z odpowiedzi jest niezadowalająca, system automatycznie odrzuci CV lub oznaczy je flagą. Jak tworzyć CV z pomocą kreatorów pisaliśmy już tutaj na naszym blogu.
Najlepsze oprogramowanie ATS pozwala na ustawienie takich parametrów, jak lokalizacja, lata doświadczenia odpowiednich kandydatów, ich umiejętności i zdobyte certfikaty. Jeżeli CV kandydata spełnia parametry ustalone przez rekruterów i menedżerów, przechodzi on do nastepnego etapu w procesie rekrutacji. Niektóre systemy ATS od razu porównują CV z opisem stanowiska, na które trwa rekrutacja z wykorzystaniem ATS. Dzięki temu docieramy do najlepszych kandydatów. W przeszłości rekruter czytał dziesiątki aplikacji kandydatów zanim dotarł do tego właściwego. Systemy ATS umożliwiają skrócenie czasu tych czynności. Dzis rekruter może skupić się na najlepszych kandydatach z obszaru rekrutacji. Dobry system ATS do zarządzania rekrutacjami to usprawnienie poszczególnych etapów procesu naboru pracowników. To także kontakt z kandydatami poprzez szablony wiadomości stanowiące część systemu.
Zwiększ swoje szanse na zatrudnienie – rola ATS w procesie rekrutacyjnym
Jak już wpomnieliśmy na początku naszego artykułu, systemy ATS używane do prowadzenia rekrutacji filtrują CV wg słów kluczowych. Są nimi terminy i frazy występujące w ogłoszeniu o pracę. Mogą być nimi np. wymagane w ofercie umiejętności, doświadczenie, lokalizacja dopasowanego kandydata. Może to być jego doświadczenie zawodowe czy też poprzedni pracodawcy. Funkcjonalność i możliwości systemu ATS potwierdzają zrealizowane już projekty rekrutacyjne. Jeżeli system nie znajdzie tych słów w Twoim CV, odrzuci je, choćby było to CV wysoko wykwalifikowanego kandydata. Aby zatem skutecznie rekrutować, trzeba wiedzieć, co robi system śledzenia aplikacji z naszym CV.
Systemy ATS są oczywiście przeróżne, nigdy nie wiemy jakiego akurat używa rekruter. Istnieją jednak pewne podstawowe funkcje, które są wspólne dla tego rodzaju oprogramowania.
Oczywiście, jak każdy automatyczny system komputerowy, ATSy mają swoje wady i ograniczenia. To właśnie owe ograniczenia sprawiają, że trudniej jest dopasować swoje CV. Jednak ich znajomość pozwala przechytrzyć system tak, by nasze CV zostało dostrzeżone przez rekruterów na rynku pracy.
Pamiętajmy, że chociaż ATS są niezwykle przydatne, automatyzują rekrutację i oszczędzają czas rekruterów, to na pewno czynią proces rekrutacji bezosobowym. System, jak dobry by nie był, nie potrafi odczytać ludzkiego potencjału.
Najlepszy system rekrutacyjny ATS – Twoje CV pod lupą rekrutera
ATS oferuje oszczędność czasu, wysiłku i pieniędzy w trakcie rekrutacji. Sztuczna inteligencja nie zastąpi jednak człowieka. Aby ulepszyć działanie systemów, zaczęto w nich używać algorytmów uczenia maszynowego do wyszukiwania kandydatów i dopasowywania ich do ich roli. W związku z tym oczekuje się, że z czasem systemy staną sie bardziej dokładne.
Tworząc swoje CV warto wziąć pod uwagę ryzyko. Jeśli Twoje CV nie będzie napisane i odpowiednio sformatowane pod ATS, możesz po prostu zostać odfiltrowany i nie przejdziesz do kolejnego etapu rekrutacji pracowników! Z kolei dobrze napisane CV zwiększa Twoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną o 50%.
Zanim wyślesz CV w odpowiedzi na ofertę pracy, zastanów się, czy jest ono dobrze dopasowane do tego, czego szuka rekruter. Uwzględnij rekrutację z wykorzystaniem systemu ATS. Jeżeli skorzystasz z dostępnych w sieci raportów dopasowania, możesz dowiedzieć się, jak zoptymalizować swoje CV, by firma zajmująca się rekrutacją zaprosiła Cię na rozmowy kwalifikacyjne na stanowiska, na które masz kwalifikacje.
Jak system śledzenia najlepszych kandydatów wpływa na efektywność procesu rekrutacji?
Optymalizacja CV ma ogromne znaczenie dla przebrnięcia przez ATS. Bez odpowiednich słów kluczowych, formatowania i innych elementów przyjaznych ATS, wykwalifikowani kandydaci mogą nie zostać zkwalifikowani do kolejnych etapów rekrutacji. Jak zatem radzą zoptymalizować CV rekruterzy, którzy mają za sobą setki zrealizowanych rekrutacji?
Po pierwsze – jako specjalista dostosuj swoje CV do konkretnego stanowiska, o które się ubiegasz. W przypadku rekrutacji z ATS nie wystarczy jeden uniwersalny życiorys, który będziesz wysyłać w opowiedzi na każdą ofertę pracy. Różne firmy preferują różne kwalifikacje i wymagają różnych umiejętności w pracy. Dostosuj zatem swoje CV do każdego potencjalnego pracodawcy i przekonaj go, że masz wyjątkowe kwalifikacje, jakich praca na danym stanowisku wymaga.
Po drugie – realizacje projektów rekrutacyjnych wskazują, że należy dopasować słowa kluczowe w CV do umiejętności, które znajdują się w opisie stanowiska. Zajmujący się rekrutacją pracowników wiedzą jak ważna jest optymalizacja CV. Chodzi o optymalizację pod kątem algorytmów wyszukiwania i rankingu ATS. Zwróć szczególną uwagę na słowa kluczowe w swoim CV. Są to przede wszystkim wymagania dotyczące umiejętności wymienionych w opisie stanowiska, np. programisty. W swoim CV postaraj się umieścić jak najwięcej odpowiednich umiejętności i słów kluczowych związanych z rekrutacją specjalistów. Skorzystaj z wyszukiwarki internetowej, która podpowie Ci najlepsze słowa kluczowe stosowane w życiorysach.
Po trzecie – używaj długich form i akronimów słów kluczowych. Co to oznacza i dlaczego jest to ważne? Otóż niektóre systemy ATS wyłapują tylko CV z dokładnymi słowami kluczowymi z danego obszaru. Na przykład, jeśli w swoim CV zawarłeś “Search Engine Optimization”, ale rekruter szukał “SEO”, Twój profil może nie pojawić się w wynikach. W tym miejscu znów z pomocą przyjdzie Ci wyszukiwarka. Podpowie przydatne w całym procesie rekrutacji słowa kluczowe, przymiotniki, umiejętności itp.
Po czwarte – używaj chronologicznego lub hybrydowego formatu CV. Wybieraj formaty, które uwzględniają historię Twojego zatrudnienia. Najlepszym formatem dla ATS jest format tradycyjny, z odwróconą chronologią. Możesz również użyć chronologicznych i hybrydowych formatów CV, ponieważ są one znane większości rekruterom. W ten sposób stworzysz CV potencjalnego kandydata i masz szansę na najlepsze warunki na rynku pracy.
Po piąte – formatowanie. W swoim CV nie używaj tabel, kolumn ani grafiki. Powodują one błędy parsowania w systemach ATS. Używaj przyjaznej dla ekranu, tradycyjnej czcionki szeryfowej lub bezszeryfowej. Nie używaj nagłówków ani stopek. Mogą się zgubić lub spowodować błędy w przetwarzaniu danych przez system. Używaj natomiast standardowych nagłówków sekcji CV takich, jak ‘doświadczenie zawodowe’. Zapisz swoje CV jako .docx, gdyż jest on najbardziej kompatybilny z ATS.