W ciągu ostatnich lat informatyka, a konkretnie związane z nią technologie, należą do najszybciej rozwijających się dziedzin. Na szczególną uwagę zasługuje programowanie, coraz bardziej zaawansowane i pozwalające na realizację wielu projektów dotyczących aplikacji komputerowych oraz szczegółowej analizy danych. Najlepsi programiści i programistki są rozchwytywani w procesach rekrutacji IT.
Nowocześni programiści są specjalistami, którzy niezmiennie dążą do perfekcji. Najlepsi programiści i programistki znaleźli sobie miejsce w rankingu stworzonym przez platformę do technicznej rekrutacji – HackerRank. Sprawdźmy, w jakim kraju znajdziemy niekwestionowanych liderów i czy Polska znajduje się w czołówce.
Badania potwierdzające zdolności
HackerRank to firma, której głównym zadaniem jest wspieranie procesów rekrutacji programistów. Świadczy ona swoje usługi firmom, dostarczając im narzędzia do weryfikowania poziomu wiedzy i umiejętności programistów. W związku ze swoją działalnością HackerRank cyklicznie ogłasza konkursy i zadania. Zgłaszający się mają za zadanie rozwiązanie problemów oraz licznych zadań dotyczących meandrów programowania.
W ostatnich badaniach wzięło udział blisko 1,5 miliona programistów z całego świata. Dzięki temu możliwe stało się precyzyjne dokonanie analizy specjalizacji, zakresu wiedzy oraz szybkości działania i prawidłowości podejmowanych decyzji przez programistów z różnych państw. Najlepsi programiści i programistki typowani są spośród wszystkich nadsyłanych zgłoszeń.
Najlepsi programiści i programistki – czołówka
Nie tak łatwo w dzisiejszych czasach złapać programistę. Swego rodzaju zaskoczeniem może być fakt, że na liście najlepszych programistów próżno szukać Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj były one dotychczas utożsamiane z pionierami w tej dziedzinie. Pierwsza trójka to Chiny, Rosja i Polska.
Warto zauważyć, że Chińczycy są biegli w zadaniach dotyczących programowania funkcyjnego, struktury danych i matematyki. Rosjanie, którzy zostali pokonani o przysłowiowy włos, są specjalistami algorytmów, doskonale radzą sobie z językiem programowania C++. Co więcej, dość dobrze działają w zakresie funkcjonalnego programowania. Natomiast nasi rodacy są wyśmienici w języku programowania Java, bardzo dobrze poruszają się po świecie algorytmów oraz języku programowania Python.
Najpopularniejsze zadania
Chcąc oddać w pełni zakres badań, warto spojrzeć, jak wygląda ich wynik w odniesieniu do popularności konkretnych zadań. HackerRank przygotował dla specjalistów aż 15 różnych dziedzin. Najlepsi programiści i programistki oraz ich konkurenci najchętniej podejmowali się zadań związanych z algorytmami. Tutaj zainteresowanie wynosiło 39,9% i trzeba przyznać, że to zdecydowanie najbardziej popularna dziedzina. Po długiej przerwie, na drugim miejscu z wynikiem 9,3% znalazł się język programowania Java. Na trzecim uplasował się język Data Structures, po który sięgało 9,1% biorących udział w zadaniach. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się zadania z zakresu Security, bo tylko 0,9%, co może wzbudzać pewne zdziwienie.
Kobiety w świecie programistów
Czy IT to męska rzecz? Znamy wiele kobiet, które zmieniły świat technologii. Postęp technologiczny przyczynia się do równouprawnienia obu płci. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni rozpoczynają swe drogi zawodowe w rolach, które nie zawsze są typowo związane z ich płcią. Tak jak nie dziwi nas już ani pielęgniarz, ani nauczyciel wychowania przedszkolnego, tak zdziwienia nie powinna wzbudzać również programistka, czy informatyczka. Cechy, które posiadają mężczyźni i kobiety, nie zawsze predestynują ich do przyjmowania określonych ról zawodowych. Uprzedzenia i stereotypy to przeszłość.
Mogłoby się wydawać, że kobiety Europy Zachodniej świetnie poruszają się po przestrzeni programowania i technologii informatycznych. Tymczasem badanie pokazało, że tylko Włochy znajdują się w pierwszej dziesiątce. Na kluczowych trzech miejscach pod kątem ilości kobiet przypadających na ilość mężczyzn w świecie programowania znalazły się kobiety z Indii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz z Rumunii.
Odnosząc się do liderów, Polska znalazła się na 24 miejscu, wyprzedzając takie kraje jak na przykład Szwajcarię, Holandię, Niemcy czy Rosję. Najmniej kobiet programistów pracuje w Czechach, Dani oraz Chile. Technologie informatyczne nie są zatem zbyt popularne wśród mieszkanek Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych.
HackerRank podczas swoich badań dołożył wszelkich starań, by rekrutacja programistów miała wyłącznie profesjonalny wydźwięk, w którym kluczowe są umiejętności i najwyższe, specjalistyczne kompetencje. W badaniach HackerRank aż 17% biorących udział użytkowników stanowiły kobiety. Panie chętnie podejmowały się zadań związanych z językiem Java, najmniej jednak interesowały się dziedziną Security oraz artificial intelligence (tzw. sztuczna inteligencja).
Dopełnieniem tych danych jest oczywiście wskazanie, w których krajach można znaleźć najlepsze panie programistki. W tym rankingu prowadzi Rosja, tuż za nią znajdują się Włochy. Polska jest już na trzecim miejscu. Wobec tego śmiało można stwierdzić, że kobiety przełamują stereotypy, jakoby programowanie było zawodem zarezerwowanym dla mężczyzn. One również świetnie radzą sobie z nowinkami technologicznymi.