PAIiIZ (Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych) zamknęła rok 2014 z 54 zakończonymi inwestycjami. Zarówno zagraniczne jak i Polskie firmy, które obsługiwane były w 2014 roku przez PAIiIZ zdecydowały się na inwestycję w naszym kraju o wartości 1816,84 mln euro. Tak duża inwestycja ma w kolejnych latach przynieść nam około 8 788 nowych stanowisk pracy.
Pod koniec 2014 roku przy ścisłym wsparciu PAIiIZ w Polsce prowadzone były 154 różne projekty inwestycyjne o łącznej wartości 2928,59 mln euro. Jeżeli wszystkie realizacje zostaną przeprowadzone zgodnie z planem to na naszym rynku może powstać ponad 30 000 nowych miejsc pracy, co oczywiście jest wynikiem bardzo dobrym.
Samotnym liderem w projektach są oczywiście Stany Zjednoczone. W 2014 roku PAIiIZ wspierało 53 projekty o łącznej wartości 1004,61 mln euro. Według prognoz projekty te mogą stworzyć około 7300 nowych miejsc pracy. Na drugiej pozycji uplasowały się niemieccy inwestorzy, którzy z kolei w 2014 roku przeprowadzali 20 różnych projektów o łącznej wartości 300,65 mln euro. Niemieccy inwestorzy mogą utworzyć według prognoz około 3900 nowych miejsc pracy. Na podium znalazła się również Francja, która z 11 projektami o łącznej wartości 210,7 mln euro może wygenerować nam około 2369 nowych miejsc pracy. Warci wspomnienia są również inwestorzy z Japonii, którzy uruchomili 8 projektów oraz Włoscy inwestorzy, którzy z kolei pracują nad 7 projektami.
Jak łatwo się domyśleć najpopularniejszym sektorem, który obsługiwany jest przez inwestorów PAIiIZ jest oczywiście BPO oraz sektor motoryzacyjny. Łącznie oba te sektory liczyły w 2014 roku 33 różne projekty inwestycyjne. W branży BPO wartość inwestycji łącznie liczyła 29,85 mln euro i szacunkowo miała przynieść około 9710 nowych miejsc pracy. Drugi najpopularniejszych sektor motoryzacyjny z kolei liczył 648,25 mln euro i co pozwoliło wygenerować 6610 nowych miejsc pracy. W 2014 roku w Polsce bardzo dużą popularnością cieszyły się również sektor badawczo-rozwojowy (17 projektów), sektor lotniczy (11 projektów) oraz branża elektroniczna i drzewna (9 projektów).
Outsourcing procesów księgowych oraz outsourcing procesów kadrowo-płacowych w 2014 roku znacząco wzmocnił pozycję Polski na rynku BPO. Należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu nasz rynek nie jest jeszcze nasycony przez co staje się bardzo atrakcyjny zwłaszcza dla firm z Unii Europejskiej. Według najnowszych danych w najbliższym czasie możemy spodziewać się szybkiego wzrostu na poziomie od 15% do 20%. Firmy zagraniczne poszukują cały czas oszczędności i nieustannie wdrażają nowe technologie informatyczne. W najbliższym czasie bardzo dynamicznie ma się rozwijać w naszym kraju przede wszystkim outsourcing usług branż takich jak: telekomunikacja i energetyka, finanse oraz FMCG. W branżach tych dużą popularnością będzie cieszyć się również executive search, czyli rekrutacja wykwalifikowanych menedżerów.
Niewątpliwie jednym z największym atutów Polski w rozwoju BPO jest oczywiście bardzo dobre wykształcenie potencjalnych pracowników. W naszym kraju co roku studia wyższe kończy około 65 000 absolwentów z czego zdecydowana większość (48 000) to studenci szkół technicznych. W branży BPO na zatrudnienie mogą liczyć przede wszystkim zdolni informatycy, księgowi, finansiści oraz sprawni administratorzy. Bardzo dużym atutem polskich pracowników jest również bardzo dobra znajomość języków obcych. W Polsce z roku na rok rośnie znajomość nie tylko języka angielskiego, ale również języka rosyjskiego i niemieckiego. Coraz większą popularnością cieszą się również zdecydowanie mniej popularne języki takie jak choćby fiński czy arabski.
Po ostatnich inwestycjach w Polsce w 2014 roku możemy się spodziewać również, że główne centra BPO stopniowo będą przemieszczać się z największych miast w kierunku mniejszych miast, które zlokalizowane są głównie w Polsce wschodniej, charakteryzującej się wieloma zaletami inwestycyjnymi. Bardzo ważne jest również i to, że Polska nie jest już postrzegana jako część Europy środkowo-wschodniej. Obecnie odbierani jesteśmy jako niezależny obiekt w analizach kapitału zagranicznego co jest niesłychanie ważne.
1 komentarz. Leave new