Branża rekrutacyjna stawia szereg wyzwań przed tymi, którzy próbują w niej swoich sił. Potrzebne jest odpowiednie przygotowanie teoretyczne. Warto być na bieżąco ze zmianami i nowościami, jakie pojawiają się w tej dziedzinie. Bez tego sprawność w stosowaniu Executive Search czy innych metod nie wystarczy. Stąd tak ważny jest odpowiedni zestaw cech i predyspozycji specjalisty ds. rekrutacji.
SPRAWNA KOMUNIKACJA
Jeden z głównych filarów funkcjonowania w tej branży stanowią umiejętności komunikacyjne. W takiej pracy trudno byłoby funkcjonować osobie niechętnie nastawionej do innych ludzi, dlatego otwartość należy uznać za jedną z podstawowych cech dobrego specjalisty ds. rekrutacji.
SYNTEZA DANYCH
Zdolność do wyciągania wniosków i syntezy informacji to cenna umiejętność w tej branży. Aplikacje kandydatów często zawierają pokaźną ilość danych, z których tylko część jest przydatna w rekrutacji na dane stanowisko. Dobra selekcja informacji ułatwia prowadzenie rozmów.
ZYSKAJ ZAINTERESOWANIE
Consultant Executive Search powinien posiadać również umiejętności z innych branż, dostosowując je do specyfiki swojej pracy. Takim przykładem jest dziedzina marketingu. Czas na zdobycie zainteresowanie kandydata jest zwykle krótki. Dlatego trzeba wybrać najważniejsze informacje o profilu pracodawcy i przedstawić w kilku punktach istotę proponowanego stanowiska.
KORZYSTNIE ZAPREZENTUJ
Kolejnym sprawdzianem umiejętności jest moment przedstawienia kandydata firmie zlecającej przeprowadzenie naboru. Konieczne jest pokazanie wszystkich jego atutów potrzebnych do zyskania aprobaty ze strony potencjalnego pracodawcy. Trzeba zręcznie połączyć wymagania klienta z oczekiwaniami i kwalifikacjami kandydata.
NIE PODDAWAJ SIĘ
Dobrego specjalistę ds. rekrutacji cechuje wytrwałość. Jeśli ktoś zniechęca się do działania gdy tylko pojawi się jakieś utrudnienie? to zdecydowanie powinien znaleźć sobie inne zajęcie. Im większą odporność na przeszkody i niepowodzenia się zyskuje, tym skuteczniej i łatwiej da się prowadzić procesy rekrutacyjne.
FUZJE, PRZEJĘCIA I ZWOLNIENIA GRUPOWE
Rytm funkcjonowania w branży rekrutacyjnej w znacznym stopniu zależy od kondycji innych segmentów rynku. Sytuacja potrafi być tutaj niezwykle dynamiczna i jednocześnie zaskakująca. Jedna firma ogłosi upadłość, inna zawiąże strategiczne partnerstwo z dotychczasowym konkurentem? i nagle obraz danej branży prezentuje się już zupełnie inaczej. Stąd tak istotne jest, aby specjalista ds. rekrutacji wykazywał się czujnością.
WIEDZA CZY PASJA?
Odnalezienie się w meandrach branży rekrutacyjnej jest łatwiejsze, gdy posiada się dobre przygotowanie teoretyczne. Wiedza o zaletach i słabościach metody Executive Search i innych narzędziach naboru stanowi solidną podstawę. Opierając się na takiej podstawie można płynnie zdobywać praktyczne doświadczenie. Jednakże nawet rozległa wiedza, regularnie poszerzana, nie wystarczy, gdy zabraknie pasji. Potrzeba autentycznego zaangażowania każdego dnia na wszystkich etapach realizacji projektu, od szukania najbardziej wartościowych kandydatów, przez nawiązanie z nimi kontaktu i przedstawienie oferty pracy, aż po przekazanie aplikacji firmie zlecającej proces rekrutacyjny. Z tej pasji powinna wynikać również chęć rozwoju. Zmiany w tej dziedzinie następują ze znaczną prędkością. Chcąc być efektywnym w swoich działaniach trzeba być otwartym na nowości i modyfikacje.
KREATYWNOŚĆ
Opanowanie podstawowych narzędzi rekrutacyjnych daje możliwość efektywnej pracy. Jednak chcąc być szczególnie wartościowym specjalistą warto ciągle szukać nowego zastosowania dla sprawdzonych już sposobów identyfikowania kandydatów czy motywowania ich do udziału w kolejnych etapach rekrutacji.
Skuteczność w tym zawodzie wiąże się z posiadaniem zróżnicowanego zbioru cech i predyspozycji. Przedstawiony w tekście zestaw to swego rodzaju lista atutów. Powinien je posiadać każdy, kto chciałby odnieść sukces w tej branży.