Znalezienie ciekawej oferty na współczesnym rynku pracy bywa nie lada wyzwaniem. Potencjalny kandydat jest w lepszej sytuacji, gdy może liczyć na wsparcie specjalisty ds. rekrutacji. W końcu to właśnie headhunter jest specjalistą wyposażonym w odpowiednie narzędzia i zna istotę executive search oraz innych branżowych metod. Jednak nieraz kandydaci mimowolnie utrudniają proces rekrutacji swoimi działaniami. Oto te najistotniejsze.
ZACHOWAM TO DLA SIEBIE
Dla własnego dobra warto być szczerym podczas całego procesu starania się o pracę. Ukrywanie informacji dotyczących doświadczenia, bądź oczekiwań zawodowych może zmniejszyć szansę na pozytywne przejście rekrutacji. Lepiej także nie zwlekać z powiadomieniem headhuntera o swoich ewentualnych zobowiązaniach związanych z karierą. Gdy takie fakty zostają ujawnione pod koniec procesu, efektem może być odrzucenie danego kandydata przez pracodawcę?
MOŻE TO NIE DLA MNIE
Niektórzy, starając się o konkretną pracę, zaczynają się wahać. Pojawiają się wówczas wątpliwości, czy wystarczająco spełniają wymagania oczekiwane na danym stanowisku. Taka sytuacja może mieć miejsce nawet na zaawansowanym etapie rekrutacji, co bywa dla headhuntera pewnym zaskoczeniem. Tymczasem kandydat nie może od niego oczekiwać rady w takim wypadku. Kiedy już podejmuje się próbę zdobycia konkretnej pracy, trzeba dokładnie wiedzieć, czego się chce.
JA JUŻ MAM PRACĘ
Jedną z odpowiedzi, jaką słyszy specjalista ds. rekrutacji wykonując executive search, jest: ?ja nie szukam teraz pracy?. Takie osoby nieświadomie działają na własną niekorzyść. Ignorują ważny kanał komunikacji, poprzez który mogłyby do nich dotrzeć cenne informacje z rynku pracy o zmieniających się trendach. Ponadto firmy zlecające przeprowadzenie naboru preferują kandydatów aktywnych zawodowo. Dlatego lepiej nie odchodzić z pracy, dopóki nie uda się znaleźć kolejnej.
OPOWIEM O WSZYSTKIM
Każdy headhunter docenia, gdy aplikacja kandydata jest bogata w informacje. Jednakże lepiej nie przesadzić z tym bogactwem. Dokładne przedstawienie doświadczenia zawodowego oraz posiadanych umiejętności można zmieścić na kilku stronach. Podobna postawa jest wskazana
w trakcie rozmowy ze specjalistą ds. rekrutacji. Precyzyjne odpowiedzi na pytania, bez nadmiaru ogólników, ułatwiają dalszy etap procesu. Warto za każdym razem dopasować swoje CV oraz list motywacyjny do konkretnej oferty pracy.
CHCIAŁBYM SIĘ DOWIEDZIEĆ?
Dobra i sprawna komunikacja stanowi podstawę udanej rekrutacji. Aczkolwiek bywa tak, że uczestnik procesu naboru bezustannie kontaktuje się ze wspierającym go headhunterem. Kandydat powinien wykazać się poważnym podejściem i przygotować możliwie jak najwięcej nurtujących go pytań przed rozmową ze specjalistą ds. rekrutacji. Starający się o pracę nie powinni mieć obaw, że pozostaną
z wątpliwościami. Uzyskają odpowiedź najszybciej, jak jest to możliwe.
Nawet doświadczony specjalista executive search może mieć trudności ze sprawnym działaniem, jeśli zaistnieje któraś z ww. sytuacji. Szczególnie, gdy pojawi się kandydat sprawiający wszystkie te utrudnienia. Dla headhuntera to potencjalna okazja na zdobycie cennego doświadczenia. Jednak dla uczestnika rekrutacji oznacza to więcej stresu i niepewności. Lektura tego tekstu może pomóc tego zaoszczędzić.