Ostatnio coraz więcej słyszymy o sztucznej inteligencji. Pojawia się ona w kolejnych dziedzinach naszego życia. Cóż to takiego? Otóż sztuczna inteligencja (AI) to gałąź nauki komputerowej. Koncentruje się ona na tworzeniu systemów i maszyn zdolnych do wykonywania zadań, które zwykle wymagają udziału ludzkiego rozumu. AI obejmuje różne techniki, np. uczenie maszynowe, sieci neuronowe czy też przetwarzanie języka naturalnego.
Jednym z rodzajów sztucznej inteligencji jest Large Language Model (LLM). Jego specjalizacja to analiza, generowanie i rozumienie języka naturalnego. Jednym z najbardziej zaawansowanych LLM jest nasz tytułowy GPT-4 (Generative Pre-trained Transformer 4). Przeszkolony na ogromnych zbiorach danych tekstowych ma wiele kompetencji. Generuje płynne i spójne odpowiedzi na rozmaite pytania. Ma wiele zastosowań, np. używany jest do automatycznego tworzenia tekstów czy też tłumaczeń międzyjęzykowych.
Rekrutacja przy pomocy AI budzi wiele emocji, zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Czy AI pomoże HR. tworzyć ogłoszenia o pracę, analizować i wybrać najlepsze CV? Czy zwróci jej uwagę duże doświadczenie kandydata? A może okaże się, że jednak na kolejnych etapach procesu niezbędny będzie czynnik ludzki? Jak prowadzone będą rozmowy kwalifikacyjne?
Czym jest CHAT GPT? Czy pomoże HR i kandydatom?
W marcu 2023 r. pojawił się Chat GPT-4, następca Chat GPT-3. Technologia ta zapewnia naturalny sposób komunikacji, jest dowodem na niezwykłą kreatywność i coraz większe możliwości sztucznej inteligencji. Co istotne, znajduje ona również coraz większe zastosowanie w obszarze rekrutacji! Co potrafi Chat GPT-4? Pozwala zautomatyzować wiele procesow. Zapewnia oszczędność czasu. Potrafi na przykład stworzyć pomysł na biznes online i pomaga ten biznes rozwinąć. Ponadto sztuczna inteligencja na podstawie zwykłego szkicu na papierowej serwetce jest w stanie stworzyć stronę internetową. Wykorzystując słowa kluczowe i zadany wzorzec napisze nawet np. pozew sądowy!
Wróćmy jednak do tematu rekrutacji i zastosowania AI w procesie rekrutacji. Już Chat GPT-3 miał szerokie zastosowanie w obszarze rekrutacji. Był pomocny przy wstępnej selekcji zgłoszeń, w komunikacji z kandydatami, zastępował rekruterów w prostych czynnościach, dotyczących pracy na różnych etapach tworzenia baz danych kandydatów itp. Podpowiadał jak tworzyć ogłoszenia rekrutacyjne i wiadomości rekrutacyjne do kandydatów na portalu LinkedIn. Jak wiadomo, użycie tradycyjnych metod trwa najdłużej podczas wykonywania tych czynności. Chat GPT-3 znacznie usprawniał proces pozyskiwania i dopasowania nowych pracowników na rynku pracy. Poza tym, co ciekawe, potrafił tworzyć poezję, a nawet posiadał własną orientację polityczną.
Czy sztuczna inteligencja w rekrutacji pozwala zastąpić człowieka?
Nie da się ukryć, sztuczna inteligencja pozwoli zautomatyzować wiele czynności wykonywanych przez człowieka. Dzięki jej zastosowaniu procesy rekrutacyjne będą przebiegały szybciej. Prawdopodobnie AI przejmie niektóre zadania UX’owców. Nie zastąpi ich oczywiście przy pełnowymiarowych produktach, ale na pewno przy zastosowaniu zadanych kryteriów stworzy pierwsze, próbne wersje różnych produktów. Jeśli chodzi o pracę copywriterów, systemy AI również mogą przejąć wiele ich zadań. Przykładem może być firma Buzz Feed, wydawca treści internetowych. To właśnie Chat-GPT 3 pisze tu artykuły, a rola ludzi ogranicza się m.in. do konstruowania próśb o treści.
Zastanówmy się zatem co z rekrutacją. Czy tutaj także AI może pomóc, czy też przejmie zadania człowieka? Wszystko wskazuje na to, że całkiem wkrótce rekrutacja przy pomocy AI stanie się codziennością. Wstępną selekcją kandydatów i pozyskiwaniem określonych informacji o nich zajmie się sztuczna inteligencja. Wyłoni najlepszych kandydatów. Oczywiście, długo jeszcze do człowieka należała będzie interpretacja zgromadzonych przez AI informacji i ostateczna decyzja kwalifikacyjna. W przyszłości decyzje te pewnie również podejmie za nas AI. Rekrutacja pracowników przestanie być zadaniem człowieka. Ważną zaletą AI jest także learning – sztuczna inteligencja cały czas sama się uczy i staje się coraz lepsza.
Powstaje dość ważne pytanie – czy rekruterzy powinni obawiać się AI i jej rozwoju? Nie da się ukryć, w obawie o utratę pracy wiele osób unika sztucznej inteligencji. Co grozi rekruterom? Czy powinni się obawiać o swoje zatrudnienie? Jakich zmian pownni się spodziewać? Na pewno rozwiązania AI to dostęp do innowacyjnego oprogramowania i ciekawych narzędzi automatyzujących codzienne, powtarzalne czynności. Już powstają pierwsze narzędzia w kontekście rekrutacji z GPT-3. Dobrym przykładem na to może być PrologueGPT. Jak działa ta aplikacja? Wystarczy umieścić link do profilu LinkedIn kandydata i podać opis stanowiska. AI przygotuje odpowiednio spersonalizowaną wiadomość do kandydata na dane stanowisko. Wkrótce technologie, takie jak PrologueGPT, zostaną połączone z automatami wyszukujacymi i nawiązującymi kontakt z kandydatami i klientami, łatwiej będzie wyselekcjonować tych najlepszych.
Nie tak szybko jednak na stanowisku rekrutera AI całkowicie zastąpi człowieka. Pisaliśmy o tym na naszym blogu. Kluczowy jest tu bowiem fakt rozstrzygania o ludzkim losie. Na pewno pełna automatyzacja obejmie znacznie szybciej zawody, w których decyzje AI nie decydują o ludzkim być albo nie być. Póki co to pozostaje domeną człowieka. Będzie rosła liczba operatorów AI, czyli wykorzystanie AI w rekrutacji spowoduje pojawienie się nowego stanowisko pracy dla człowieka. Zatem poszukiwani będą kandydaci na nowe stanowisko, którzy dokonają weryfikacji wyborów AI! Udział w rekrutacji AI obok człowieka jest nieuchronny.
Rekrutacja przy pomocy AI – jak to działa? Jak rozpoznać treści stworzone przez AI?
Wśród przykładów zastosowania sztucznej inteligencji w procesie rekrutacji i nie tylko na uwagę zasługuje na pewno prompting. Jest to umiejętność interakcji z AI. By system sztucznej inteligencji wykonał nasze polecenie, należy odpowiednio przekazać polecenie algorytmowi. Niezbędne będą wszelkie detale i konkrety w poleceniu. Sztuczna inteligencja lepiej zrozumie nasze oczekiwania, jeżeli jak najbardziej sprecyzujemy, o co nam chodzi. Poza tym na etapie wstępnej selekcji kandydatów AI pozwala wyłonić wyróżniające się osoby właśnie ze względu na ich umiejętności. Ciekawym przykładem wykorzystania sztucznej inteligencji są systemy ATS, o których pisaliśmy na naszym blogu.
Aby korzystać z Chat GPT i skorzystać z rozwiązania sztucznej inteligencji należy wejść na stronę i utworzyć konto. Strona działa w popularnych przegladarkach internetowych, nie ma z nią problemu. Od razu narzuca się pytanie o to, w jakich językach działa Chat GPT? Działa również w języku polskim!
Coraz trudniej jest rozpoznać, czy dane treści zostały stworzone przez człowieka, czy też przez sztuczną inteligencję. Ma to związek z rozwojem algorytmów sztucznej inteligencji, które specjalizują się w języku naturalnym. Często wystarczy wprowadzić ręcznie kilka korekt do zaproponowanego przez GPT-3 tekstu, by uczynić ten tekst w zasadzie nieodróżnialnym od tekstu napisanego przez człowieka.
Firma, która stworzyła i rozwija Chat GPT-3 i pracuje już nad wersją, GPT-4 zajmuje sie również mechanizmem znakowania tekstu (watermarking). Ma on pozwolić odróżnić tekst utworzony przez sztuczną inteligencję od tekstu utworzonego przez człowieka. Prawdopodobnie znakowanie bedzie polegało na utworzeniu tekstu w taki sposob, aby znaki lub ciągi znaków wystepowały w tekście w pewien z góry określony sposób. Czas pozbyć się uprzedzeń do AI czy też systemu śledzenia kandydatów. Wspierane przez sztuczną inteligencję teksty i inne zadania będą coraz bardziej powszechne, ale również dzięki sztucznej inteligencji zaoszczędzimy mnóstwo cennego czasu!