System śledzenia aplikacji, w skrócie ATS (z ang. applicant tracking system), pozwala na elektroniczne prowadzenie rekrutacji. Głównym zadaniem ATS-ów jest pomoc w organizacji niezliczonych ilości aplikacji, spływających do rekrutera każdego dnia.
Prawidłowo używany, ATS jest nieodzownym narzędziem, przyśpieszającym odzyskiwanie danych kandydatów, sortowanie i klasyfikowanie aplikacji. Okazuje się jednak, że zazwyczaj narzędzie to szkodzi zamiast pomagać.
To zawodne systemy, na których nie można polegać. Korzystanie z nich daje zazwyczaj marne efekty, a samo narzędzie jest znienawidzone zarówno przez kandydatów jak i rekruterów.
Kandydaci najczęściej skarżą się na zbyt rozbudowane i niewygodne procedury aplikowania a rekruterzy na niewłaściwe pozyskiwanie potrzebnych informacji, ?anty-użytkowość? i rzadkie używanie go przez różne oddziały firmy.
Skoro zamiarem twórcy ATS była pomoc rekruterom, gdzie ich użytkownicy popełniają błąd? Poniżej kilka porad, jak efektywnie wykorzystać swój ATS.
1. Opinia użytkownika znaczy więcej niż myślisz
Kiedy zastanawiasz się, który z systemów śledzenia aplikacji wprowadzić w swojej firmie, decydująca może okazać się konsultacja z ich przyszłymi użytkownikami. Twoi pracownicy są w centrum wszelkich działań by znaleźć tego najlepszego kandydata. Mają już doświadczenie w poruszaniu się w świecie CV, aplikacji, listów motywacyjnych i dobrze wiedzą czego potrzebują by osiągnąć pożądany efekt. Pomoc wykwalifikowanych rekruterów może być nieoceniona przy wyborze odpowiedniego ATS dla Twojej firmy. Licz się z ich zdaniem- oni wiedzą jak to działa.
2. Po drugie: wyszukiwarka
Upewnij się, że wybrany przez ciebie ATS działa na podstawie wiarygodnej wyszukiwarki, która jest kompatybilna z operatorami i moderatorami logicznymi. Mogło by się wydawać, że każdy ATS i wyszukiwarka działa z tymi narzędziami, lecz niestety tak nie jest.
Upewnij się również dwukrotnie, jakie wyniki wyszukiwania otrzymujesz przy używaniu nowej wyszukiwarki. Źle dobrany ATS, obniża jakość wyszukiwania, opierając się tylko na formatach plików, które sam obsługuje. Sprawdź jakość wyszukiwania typowych formatów plików, takich jak PDF, DOC, DOCX, TXT, PPT, i ODT.
3. Miej świadomość dublujących się aplikacji
Świadomość tego, że jeden kandydat zaaplikował na kilka otwartych ofert przez twój ATS , jest bardzo ważna. Praca rekrutera staje się o wiele prostsza, jeśli system sam oznacza i podkreśla powtarzające się kandydatury. ATS działający w ten sposób niewątpliwie zwiększa efektywność rekruterów. Warto pamiętać, że właściwie tylko przestarzałe ATS-y nie posiadają tej funkcji.
4. Postuj, postuj i jeszcze raz postuj
Wzrastająca ilość portali społecznościowych daje ogromne możliwości marketingu i postowania.
Niezawodny ATS pozwoli ci na zintegrowane zamieszczenie ogłoszeń o prace na portalach takich jak LinkedIn, Facebook, Twitter, Carrer Page i Xing oraz na ułatwienie kandydatom aplikowania na nie za pomocą jednego kliknięcia.
Czy ATS, którego używasz polecił byś innym? Czy w twojej firmie macie jakieś sposoby na ułatwienie pracy ATS? Jeśli tak, daj nam znać- chętnie posłuchamy!