Wielokrotnie, od osób poszukujących pracy słyszę, że wysyłają setki aplikacji, a nikt do nich nie oddzwania, nie mogą znaleźć odpowiedniego zajęcia czy firmy, z którą mogliby związać się na dłużej. Zawsze w takich sytuacjach, tym bardziej jeśli mam pewność, że CV jest napisane dobrze, odpowiadam pytaniem, ?a jak szukasz??. Okazuje się, że większość z nas poszukiwania kończy na przejrzeniu kilku najpopularniejszych portali internetowych, w których zamieszczane są ogłoszenia o pracę. Nic dziwnego, że trudno znaleźć ciekawe zajęcie, skoro aplikujemy tylko na ogłoszenia zamieszczone na najpopularniejszych portalach, na które aplikują setki osób. Kilka dni temu przyjrzałam się jednemu z takich portali i wyniki były zdumiewające. Jako słowa kluczowe niezbędne do mojego fikcyjnego poszukiwania pracy, wybrałam: rekrutacja IT Kraków, dział HR lub oferty związane z pracą w dziale HR, najlepiej w branży IT. Otrzymałam w wynikach 68 ofert pracy i wynik ten zapewne uznałabym za zadowalający, gdyby nie to, że oferty zostały zamieszczone raptem przez 20 firm, z czego tylko dwie związane były z branżą IT. Biorąc pod uwagę to, jak obszerny jest rynek pracy w Małopolsce, 20 firm to wynik słaby, zwłaszcza, że prawie w każdym przedsiębiorstwie istnieje dział zajmujący się zasobami ludzkimi w firmie.
Jak zatem poruszać się po meandrach internetu i znaleźć pracę? Oto kilka wskazówek.
- Zastanów się gdzie chciałbyś pracować, określ konkretnie branżę i poszukaj firm, w Twoim regionie, które byłyby dla Ciebie interesujące. Pamiętaj, że strony internetowe firm, są jednocześnie ich wizytówkami i zazwyczaj, bez trudu znajdziesz tam zakładkę ?kariera?, ?praca?, ?dołącz do nas?, a w przypadku przedsiębiorstw wielooddziałowych, zakładki prawdopodobnie będą pogrupowane zgodnie z miastami np. ?rekrutacja Warszawa?,?rekrutacja Wrocław?, ?rekrutacja IT Kraków?.
- Zidentyfikuj fora branżowe, na których poznasz ludzi związanych z Twoim zawodem. To doskonałe źródło informacji na temat firm, które rekrutują w Twojej branży i nowe możliwości w znalezieniu interesujących ofert. Fora pozwalają również, na śledzenie nowinek i trendów, co niewątpliwie będzie przydatne podczas rozmów kwalifikacyjnych.
- Nawiąż współpracę z headhunterem, lub agencjami rekrutacyjnymi, nierzadko mają oni dostęp do ofert pracy, które nigdy nie pojawiają się na popularnych tablicach ogłoszeń i odpowiedzialni są za samodzielne wyszukanie kandydatów.
- Poszukaj portali, na których można zamieścić swoje CV, rozsyłaj i aplikuj, ale rozsądnie, wiedząc gdzie i na odpowiednie stanowisko.
- Wpisz słowa klucze i użyj tzw. boolean search w wyszukiwarce Google, co umożliwia znajdowanie tylko interesujących wyników np. jeśli szukamy pracy w Krakowie na stanowisku specjalisty ds. rekrutacji w branży IT, wpiszmy ?rekrutacja IT Kraków? AND ?specjalista ds. rekrutacji?, dzięki AND uzyskamy tylko wyniki gdzie w niewielkiej odległości od siebie wystąpią te dwa zwroty na jednej stronie, cudzysłów, że słowa będą następowały po sobie. Jest wiele przydatnych komend, dzięki którym wyszukiwarka działa efektywniej, dlatego warto poczytać o nich więcej.
- Poszukaj portali, które zbierają informacje o zamieszczonych ogłoszeniach na wszystkich stronach dla pracodawców, to zazwyczaj obszerniejszy zbiór ogłoszeń, dzięki czemu łatwiej znaleźć tam interesujące oferty.
Powodzenia!