Tradycyjne rozmowy kwalifikacyjne potrafią zszargać nerwy. Okazuje się jednak, że grupowe spotkania o prace, mogą być jeszcze bardziej przerażające. Kiedy prezentujesz się na tle grupy, stres związany z wybiciem się ponad kontrkandydatów wzrasta. Wśród innych pretendentów do stanowiska, czujesz się jak między młotem a kowadłem. Osoba przeprowadzająca rozmowę, musi sprawdzić, jak przebiega współpraca pomiędzy Tobą a pozostałymi. Dlatego musisz udowodnić, że to TY jesteś odpowiednia osobą na to stanowisko. Pokaż się jako pełen energii, niezależnie myślący lider. Zadanie to utrudnia fakt, że oprócz Ciebie, są tam też inni nastawieni na sukces ludzie.
W wyreżyserowanym przez Bena Youngera filmie ?Boiler Room? młody Ben Affleck wciela się w role Jima Younga. Bohater przedstawia grupie potencjalnych kandydatów stanowisko pracy. Wyrzuca za drzwi nieuprzejmego kandydata, zanim spotkanie zdąży się zacząć. Kolejnego odsyła z kwitkiem, twierdząc, że jego doświadczenie nie pasuje do stanowiska a grupę wystraszonych kandydatów zgromadzonych przy stole, informuje, że w jego firmie nie ma miejsca dla przegranych. Jeśli nie są zwycięzcami Young nie będzie tracił na nich swego czasu. W głośnej już scenie, Jim Young szybko oddziela mocnych kandydatów od słabych – zwycięzców od przegranych. Jest bezpośredni, stanowczy i wie czego chce.
Gdy już się zjawisz na grupowej rozmowie kwalifikacyjnej, co należy zrobić, by pokazać, że to właśnie Ciebie potrzebują w firmie?
- W pierwszych piętnastu sekundach filmu postać grana przez Afflecka udowadnia, że szacunek jest przepustką do przyszłości. Bądź uprzejmy przy kontakcie z kontrkandydatami. Poznaj ich imiona. Udowodnij komisji, że działasz w oparciu o zasady fair play, bo działa to w obie strony. Wyrażaj uprzejmość także w stosunku do komisji. Zdziwisz się, jak bardzo okaże się to pomocne.
- Mów głośno, pokazując swój zapał i chęć do osiągania sukcesów. Szanuj opinie innych, jednocześnie wyrażając swoje zdanie. Bądź gotów do czynnego udziału w dyskusjach i udzielania autorytatywnych wypowiedzi. Zapoczątkuj dyskusje i bądź jej echem jednocześnie nie włączając się do niej. Jeśli wypowiedzi kandydata niosą za sobą jakiś wkład, to z pewnością taka osoba może wnieść pozytywny aspekt na nowe stanowisko.
- Zadawaj właściwe pytania. Świadomość treści i momentu zadania pytania jest kluczowym składnikiem każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Nabiera to większego sensu w trakcie rozmów grupowych, kiedy odpowiednio zadane pytanie, pomoże ci wyróżnić się z szeregu. Jim Young zaznaczył jednak, że nie warto być osobą, która pyta o długość urlopu.
- Kwestie, które poruszamy na grupowej rozmowie kwalifikacyjnej, są nieomal tak ważne jak pierwsze wrażenie. Zwróć na siebie uwagę innych. Ubierz się odpowiednio. Przywitaj się z komisją mocnym uściskiem dłoni. Nie szczędź szczerych uśmiechów. Wychodząc, podziękuj komisji za poświęcony czas.
Czy kiedykolwiek brałeś udział w grupowej rozmowie kwalifikacyjnej? Chętnie się dowiemy, co pomogło Ci wyróżnić się na tle grupy i zdobyć te posadę? Co wyniosłeś z takiej grupowej rozmowy? Jakich rad udzieliłbyś ludziom, których czeka takie spotkanie?